BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összekötő szerepet játszik a megyei kamara

A Dél-Alföld régióban a befektetésösztönzés és a vállalkozásfejlesztés kulcskérdés. Erről beszélt lapunknak a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Nemesi Pál.

- Hogyan sikerül a meglévő kutatói potenciált a gyakorlatban hasznosítani, a kutatási eredményeket konkrét vállalkozásokba forgatni?

- A tudásintenzív gazdaság fejlesztése nemcsak nálunk, hanem a világ valamennyi régiójában kiemelt jelentőségű. Ezt mutatja az is, hogy a kamaránál rendszeresen megjelennek külföldi technológiatranszferben érdekelt szervezetek képviselői is. Legutóbb Kína kis- és közepes vállalkozások innovációjáért felelős ügynökségének vezetője járt itt, ismerkedett a helyi innovációs és technológiatranszfer intézményrendszerével és a kamara ebben betöltött szerepével.


- A Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara több területen is igyekszik erősíteni a vállalkozások sikeres részvételét a technológiatranszfer és az innováció folyamataiban. Milyen eredményekkel?

- Nagyon fontos feladat az eredmények elismerése és megismertetése a társadalom szélesebb rétegeivel. Kamaránk a Szegedi Akadémiai Bizottsággal közösen létrehozta a Dél-alföldi Innovációs Díjat, amely egyrészt a kutatói eredményeket, másrészt azoknak a gyakorlati hasznosításban elért eredményeit hivatott elismerni. A Szegedi Tudományegyetemmel közös pályázati projekt keretében dolgozunk az intézmény technológiatranszfer-lehetőségeinek bővítésén annak érdekében, hogy az itteni kutatások minél nagyobb hányada hasznosulhasson a mindennapi vállalkozói gyakorlatban. A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának kezdeményezésére együttműködést indítottunk a felsőoktatásban a gyakorlati képzés szakmai színvonalának erősítésére.


- A kamara a Szegedi Biológiai Kutatóközponttal és a Richter Gedeon Nyrt.-vel is közös programon dolgozik. Hol tartanak a folyamatok?

- Jelenleg egy közel hatmilliárd forint értékű biotechnológiai inkubátorközpont létrehozásának előkészítésén dolgozunk. A tervezett beruházás a kutatóközpont területén épülne fel, közel 3000 négyzetméteres alapterülettel, jól felszerelt irodákkal és modern laborhelyiségekkel, valamint közvetlen kutatói kapcsolatokkal. Természetesen a nagy léptékű, egyszeri projektek mellett a mindennapi munkában is előtérbe helyezzük a vállalkozásfejlesztés tudásintenzív formáit. Tagjai vagyunk Európa egyik legnagyobb vállalkozásfejlesztési hálózatának, az Enterprise Europe Networknek, segítségükkel napi szinten közvetítünk technológiai ajánlatokat és megkereséseket a helyi cégek részére szinte valamennyi európai ország viszonylatában. A kamara erőfeszítései azonban nem lehetnek sikeresek a gazdasági szereplők együttműködése nélkül. Mi mindent megteszünk azért, hogy a vállalkozások tisztában legyenek az innováció és a technológiatranszfer jelentőségével.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.