Közélet

Botrány: nem engedik be Szlovákiába Sólyom Lászlót

Diplomáciai háború - Az elnök visszafordult az Erzsébet hídról - A szlovákok provokációról beszélnek - Mit szól ehhez Európa?

Sólyom László mégsem ment át Révkomáromba a Szent István szobor avatására, mert nem akart jogsértő lenni. Fico kormányfő ugyanis péntek éjfélig megtiltotta Sólyom belépését Szlovákiába. Máskor jöhet, közölték Pozsonyban. 1968 augusztus 21-én vonultak be a Varsói Szerződés csapatai, köztük a magyarok Csehszlovákiába, erre érzékenyek a szlovákok.

Még visszajövünk” – mondta könnybe lábadt szemmel Sólyom László a komáromi Erzsébet híd magyarországi oldalán. Jelezte: értesíteni fogja az Európai Uniót a vele történtekről.

A köztársasági elnököt ugyanis Szlovákia nem engedte be tegnap a területére, hogy részt vegyen a révkomáromi Szent István szobor felavatásán. Szolgáltai kocsiját Ján Packa, Szlovákia országos rendőrfőkapitánya és Milan Marko, a szlovák közjogi méltóságokat védő hivatal elnöke várta a révkomáromi határátkelőhelyen, de nem engedték át a magyar köztársasági elnököt.

Az államfő szót váltott az újságírókkal, majd ezután gyalogszerrel nekivágott az útnak. Így sem jutott át az ünnepségre, amelyet nélküle is megtartottak a szlovákiai magyar nagykövet részvételével, és beszédével, átadva Szlovákia legnagyobb lovasszobrát. Felolvasták Sólyom László levelét is, amit nagy üdvrivalgással fogadtak a megjelentek. Az is elhangzott: "menjünk a hídra Sólyom Lászlóért!".
Révkomáromban lapzártánkig nem volt incidens. A Matica slovenska, és a Szlovák Nemezti Párt tüntetett a kordonnal körülzárt tér mellett. „Sólyom, menj haza! A történelmi Magyarország már rég megszűnt” – állt az egyik transzparensen.

„Szlovákia nem engedi be területére Sólyom László magyar államfőt” – jelentette be Robert Fico miniszterelnök rendkívüli pozsonyi sajtóértekezletén pénteken délután, miután többen is próbálták lebeszélni a magyar államfőt a révkomáromi látgatásról. Az erről szóló diplomáciai jegyzéket délután adták át Magyarország pozsonyi nagykövetségének. Fico szerint a határon figyelmeztetni fogják Sólyom Lászlót a diplomáciai jegyzékre, hogy szlovákiai látogatása nem kívánatos, de a döntésnek a szlovák hatóságok nem kívánnak erővel érvényt szerezni. Ha Sólyom mégis Révkomáromba látogat, Szlovákia azt durva provokációnak fogja tekinteni.

„Ha a Magyar Köztársaság elnöke a diplomácia jegyzék ellenére is ma  (azaz pénteken - szerk) Révkomáromba látogat, durván megsérti a nemzetközi jogszabályokat, a Szlovák Köztársaság törvényeit és a Szlovák Köztársaság szuverenitását” – hangoztatta Fico. A szlovák kormányfő szerint „ennek a diplomáciai kommunikációnak a semmibevétele a kétoldalú szlovák-magyar viszonyban meglévő feszültség további tudatos növelését jelentené”.

Miroslav Lajcák külügyminiszter azt hangoztatta, a magyar fél tudatosan lábbal tiporta a diplomáciai szokásokat.

„Akkor a magyar tankok jöttek, most pedig valaki gyönyörű limuzinon” – vont párhuzamot tegnap délelőtt Sólyom révkomáromi látogatása, és az 1968-as események között Fico. A szlovák kormányfő kijelentette, szerinte a magyar államfő azt akarja megmutatni, hogy Révkomárom egy olyan terület, ahol a magyarok az urak. „Nagyon veszélyes, amit Magyarország – különösen elnöke személyén keresztül – művel az utóbbi napokban és hónapokban” – hangoztatta Fico. Kijelentette, „Sólyom látogatását durva provokációnak tekinti, amelynek beláthatatlan következményei lehetnek, mert ha az egyik és a másik oldal szélsőségesei találkoznak, nagy szerencsétlenség történhet”. Ezekért pedig a magyar államfő fogja viselni a felelősséget, „mert nem akar mást, csak provokálni és rosszat tenni”.

Fico tegnap délutáni programját lemondta, mivel szerinte mindkét országban készülődnek a szélsőségesek, amivel Pozsonynak meg kell birkóznia.

„Érzéketlenség Sólyom látogatásának időpontjának megválasztása” – jelentette ki a szlovák külügyminiszter. Lajcák korábban szintén arra kérte a magyar államfőt, hogy ne utazzon pénteken Révkomáromba.

A két szlovákiai magyar párt – a Magyar Koalíció Pártja és a Híd-Most – semmi kivetnivalót nem látott Sólyom utazásában, s a magyar államfőt ért bírálatokat még csütörtökön visszautasították.

Gasparovic: amúgy jóban vagyok Sólyommal

Ivan Gasparovic arra kérte délelőtt Sólyom Lászlót, fontolja meg látogatását. A szlovák köztársasági elnök tegnap e miatt bekérette hivatalába Heizer Antal pozsonyi magyar nagykövetet. Gasparovic elsősorban a látogatás dátumát kifogásolta.

Augusztus 21-én van ugyanis 41 éve, hogy a Varsói Szerződés öt tagállamának csapatai – köztük a magyar katonák is – bevonultak Csehszlovákiába, hogy véget vessenek a prágai tavaszként ismert reformfolyamatnak.

„Ez a demokrácia fekete napja” – emlékeztetett Gasparovic, aki szerint az időpont nem alkalmas arra, hogy ide jöjjön egy olyan állam képviselője, amely részt vett a beavatkozásban.

A szlovák államfő szerint Sólyom megjelenése Révkomáromban hatással lesz a szlovák-magyar kapcsolatok további alakulására. Azt azonban kizárta, hogy a diplomáciai kapcsolatok megszakadnának. Gasparovic hangoztatta, személyesen jó a kapcsolata Sólyommal, s a Visegrádi Négyek államfőinek közelgő lengyelországi találkozóján kétoldalú tárgyalásokat terveznek.

Sólyom a diplomáciai csatornákon keresztül jelezte Gasparovicnak, fenntartja részvételi szándékát a komáromi szoboravatón. A magyar államfő kifejtette: a komáromi Szent István Szoborbizottság meghívását elfogadta, erről a szlovák felet időben tájékoztatta.

A rendezvény időpontjával kapcsolatban Sólyom László jelezte: már 2008. augusztus 21-én, a Csehszlovákia elleni agresszió 40. évfordulóján nyilvános beszédben fejezte ki sajnálatát a cseh és a szlovák népnek. Korábban az időpontot illetően pedig semmilyen szlovák diplomáciai forrás nem vetett fel kifogásokat.

Sólyom továbbra is számít arra, hogy a lengyelországi visegrádi négyek csúcstalálkozóján kétoldalú megbeszélésen tekinthetik át Szlovákia és Magyarország kapcsolatainak valamennyi aktuális kérdését, köztük az államnyelv törvény módosításának ügyét is.

Mit mondott Bajnai délelőtt Ficónak?

„Szlovákiában gondoskodnak a magyar államfő és a révkomáromi rendezvény biztonságáról” – biztosította Robert Fico még tegnap délelőtt telefonon Bajnai Gordont. A magyar kormányfő arra emlékeztette szlovák kollégáját, hogy „a népeinket összekötő közös királyunk, Szent István emlékének szentelt szoboravatás nehezen tekinthető a szlovák szuverenitás elleni támadásnak”.

Bajnai azt is világossá tette, az 1968-as prágai tavasz leverésében játszott magyar szerepért mind Sólyom László köztársasági elnök, mind pedig a magyar kormány hivatalosan már bocsánatot kért. Így a szoboravató ünnepség időpont választása és e között már csak ezért sem lehet összefüggést keresni és találni. A magyar kormányfő jelezte, a szlovák hatóságok feladata és felelőssége az ünnepi rendezvény békességének megőrzése, mindenfajta előre be nem jelentett, így illegális ellentüntetés, provokáció megakadályozása. Reményét fejezte ki, a rendezvényen semmifajta atrocitásra nem kerül sor. Ígéretet tette arra, hogy a magyar hatóságok a maguk részéről mindent megtesznek a szélsőséges elemekkel szemben a Magyar Köztársaság határain belül. A magyar kormányfő szerint a jövő héten Bledben a két ország külügyminiszterei megvizsgálhatják, hogy a miniszterelnökök munkatalálkozójára mikor kerülhetne sor.

szent istván szobor avatás Szlovákia Sólyom László Révkomárom Robert Fico
Kapcsolódó cikkek