Az 5 ezer fő alatti településeken a kormány a fennáló kötelezettségek egészét átvállalja még ebben az évben. Az ennél nagyobb települések esetében az adósságrendezés részleges: 40–70 százalék közötti, ennek mértéke az adott település iparűzési adóbevételétől függ. Tállai elmondta: a jövő év feléig közel kétezer önkormányzat menekülhet meg így, a kormány pedig több törvénymódosítást bevezet azért, hogy az adósság felhalmozódása ne ismétlődhessen meg. Kérdésre válaszolva Tállai elmondta: az új finanszírozás fontos eleme, hogy a jövőben az önkormányzatok nem részesülnek szabadon felhasználható állami forrásban, finanszírozást csak konkrét feladatokra kaphatnak.
Az 5 ezer fő alatti önkormányzatok adósságának átvállalása megközelítőleg 95–100 milliárd forintos költséggel jár. Az 5 ezer fő feletti önkormányzatok esetében a teljes költség 512 milliárd forint, a költség évente 50–100 milliárd forint.
A bankokkal még nem tárgyaltak
Giró-Szász András kormányszóvivő kiemelte: a költségvetési oldalon mínuszként jelentkező átvállalás az önkormányzatoknál pluszként jelenik meg, vagyis az államháztartás végső egyenlegét mindez nem befolyásolja. Arra a kérdésre, mikor tárgyal erről a kormány a bankokkal, a kormányszóvivő elmondta: első lépésben az önkormányzatokkal kötnek megállapodást, a bankokkal való tárgyalás ezután következhet. Giró-Szász hozzátette: a sajtótájékoztató időpontjáig nem tárgyaltak az esetleges újabb költségvetési módosító csomagról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.