BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A gyógyszerek kiváltásához egyre kevesebb jut a rászorultaknak

Tavaly ugyan összességében csökkentek a lakossági gyógyszerterhek, ennek ellenére sokan nem tudják kiváltani orvosságukat. A rászorulók gyógyszertámogatására viszont egyre kevesebb jut

Bár tavaly összességében csökkentek a lakossági gyógyszerterhek, a betegek így is összesen 261 milliárd forintot, fejenként 58 ezret hagytak tavaly a patikákban. A vényköteles gyógyszerek körében a lakosság viselte a terhek 32,1 százalékát. A lakossági gyógyszerkiadások 1998-ban még csaknem fele-fele arányban oszlottak meg a vényköteles és a recept nélküli készítmények között. Az arány azonban fokozatosan a vényköteles irányba tolódott el, és az elmúlt esztendőben már lényegesen többet költöttek az emberek muszájból, mint saját elhatározásból vásárolt gyógyszerekre: 62:38 volt az arány.

A Magyar Gyógyszerészi Kamara nem reprezentatív felmérése szerint az utóbbi évek gazdasági válsága a patikák forgalmán és azon belül a receptek kiváltásán is meglátszik. Azokban a napokban, amikor a legtöbben fizetést, nyugdíjat vagy valamilyen szociális juttatást kapnak, jelentősen megnő a gyógyszertárak forgalma, míg hó végén jóval kevesebben vásárolnak orvosságot – mondta lapunk érdeklődésére Sándor Csaba. A Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke szerint a lakosság anyagi helyzetének romlása jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy míg évekkel ezelőtt a betegek még igencsak ragaszkodtak megszokott gyógyszereikhez, ma már sokkal inkább elfogadják a patikusok által felajánlott azonos hatóanyagú olcsóbb készítményt.

A rászorulók gyógyszerkiadásaihoz az állam – illetve részben az önkormányzatok – egyrészt az úgynevezett közgyógyellátás rendszerével, másrészt a méltányossági gyógyszersegéllyel járulnak hozzá. Közgyógyellátásra évek óta nagyjából évente 20 milliárd forint körüli összeget költenek. Ez annak köszönhető, hogy 2006-ban megszigorították az igénybevételt, és a kiadások visszafogása érdekében bevezették az úgynevezett egyéni gyógyszerkeretet, amelynek felső határa havi 12 ezer forint. Ezt a mai napig nem emelték, míg azoknak, akik nem alanyi jogon közgyógy-ellátottak, 6 ezer forint jár havonta.

A támogatottak száma 2000-től folyamatosan csökkent, az akkori csaknem félmillióval szemben 2010-ben már csak 371 ezer közgyógyellátotti igazolvány volt érvényben. A KSH adatai szerint a legtöbben Észak-Magyarországon, az Észak-Alföldön és a Dél-Dunántúlon, a legkevesebben pedig a Közép-Magyarországon, illetve a Nyugat-Dunántúlon élők közül részesülnek ilyen fajta támogatásban.

Akik nem jogosultak közgyógyellátásra, méltányossági gyógyszersegélyt igényelhetnek a lakóhelyük szerint illetékes egészségbiztosítási pénztárnál. A spórolás miatt azonban ehhez a támogatáshoz is egyre kevesebb rászoruló juthat hozzá. 1995-ben csaknem 50 ezer kérelmezőből több mint 40 ezer részesült a segélyben, 2000-ben az 53 ezer igénylőből már csak 29 ezer, 2011-ben pedig a 39 ezer támogatást kérő közül 20 ezernél is kevesebb kapott pozitív elbírálást. Az egyszeri gyógyszersegélyre fordítható keret 2007 óta változatlan: 450 millió forint.

Alanyi, normatív, méltányossági

A rokkantak, a rendszeres szociális segélyben részesülő egészségkárosodottak, valamint a krónikus beteg gyerekeket nevelők alanyi jogon jogosultak közgyógy-ellátásra. Emellett kérhetik a támogatást azok, akiknek havonta többet kell költeniük gyógyszerre az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 10 százalékánál (ez jelenleg 2850 forint), feltéve, hogy a családjukban az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, egyedül élő esetén a 150 százalékát (42750 forint). Méltányosságból is megállapíthat jogosultságot a települési önkormányzat, de ez esetben a támogatás 30 százalékát a helyhatóságnak kell finanszíroznia, illetve befizetnie az Egészségbiztosítási Alap javára. Az alanyi jogon járó jogosultság két, a normatív és a méltányossági jogosultság egy éves időtartamra szól.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.