„Szeptemberben pontosan felmérik az óvodások létszámát az önkormányzatok és a Belügyminisztérium segítségével, hogy meg lehessen tudni, hol lesz szükség a férőhelyek bővítésére” – közölte lapunkkal egy tanévnyitó konferencián a köznevelésért felelő államtitkár. Hoffmann Rózsa elmondta, hogy az országos átlagot tekintve nincs a férőhelyekkel probléma, de egyes területeken lehet hiány.
A konferencián Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter azért is nevezte jelentős átalakításnak az oktatásban a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) a létrehozását, mert először vannak olyan helyzetben, hogy olyan adatok állnak rendelkezésre, amelyek felelős irányítást tesznek lehetővé. Az óvodások, a jelentkezők létszámára, vagy a férőhelyek aktuális számára a tárcák eddig nem tudtak érdeklődésünkre választ adni.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumánál (Emmi) azt közölték, hogy az önkormányzatok az óvodák fenntartói, ezért a létszámukról a Belügyminisztériumnál érdemes érdeklődni. A belügynél arra hivatkoztak, hogy egy jogszabály szerint az Emmi tartja őket nyilván. A Központi Statisztikai Hivatalnál (KSH) hosszú évekre visszamenőleg találunk kormányzattól származó korábbi adatokat arról, hogy egy adott évben mennyi volt az óvodások létszáma.
Jövő szeptembertől 3 éves kortól kötelező az óvodai nevelés. Így várhatóan nőni fog a jelentkezők száma, mivel eddig voltak, akik csak 4 vagy 5 évesen kerültek óvodába, gyakran a férőhelyek hiánya miatt. A Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke, Fábián Katalin lapunknak korábban azt nyilatkozta, hogy jelenleg egyenetlen földrajzi elosztásában mintegy 15-20 ezer óvodai férőhely hiányzik az országban, főleg Budapesten és annak agglomerációjában, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és a Dél-Alföldön. A Klik korábban lapunkkal azt közölte, hogy országosan és számszerűen összesítve nem hiányzik férőhely, az óvodák átlagosan 90-91 százalékos kihasználtsággal működnek.
A férőhely gondok enyhítésére módosították a köznevelési törvényt, így nemcsak az általános iskolák maximális osztálylétszámát emelik meg (27-ről 32-re), hanem az óvodai csoportokét is 25-ről 30 főre. A Klik korábban azt közölte, hogy az új Széchenyi Terv pályázati forrásainak egy részét – mintegy 10 milliárd forintot – óvodaépítésre, az óvodai férőhelyek bővítésére fordítják, így 2015 első félévében mintegy 5439 új férőhely jöhet létre.
Több településen már történtek is beruházások. Budapesten például a II. kerületben két új óvodát is létrehoztak. Ezek azonban az átalakítások miatt csak október elsejével tudnak megnyitni. Igaz, az érdeklődő szülőknek felajánlották, ha addig nem sikerül megoldani gyermekük elhelyezését, akkor az érintett óvodák más létesítményeiben el tudják helyezni a gyereket szeptembertől. Pedagógiailag azonban kérdéses, hogy főleg a 3 évesek mennyire viselnék jól, hogy egy hónapon belül két helyre is be kellene szoktatni őket.
A gyermek hároméves korától annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amikor az ötödik életévét betölti, az óvodába járási kötelezettségét családi napköziben (csana) is teljesíthető – szavazta meg korábban a parlament. A gondozónak rendelkeznie kell az óvodapedagógus munkakör betöltéséhez előírt szakképzettséggel, és figyelembe kell venni az óvodai nevelés országos alapprogramjának követelményeit.
Meglepetésre a Fidesz-frakció akkor szembement a KDNP-s irányítású köznevelésért felelős államtitkársággal, hogy így is csökkenthessék az óvodai férőhelyek hiányát egyes településeken. A KSH szerint 2012-ben 1109 családi napközi, mintegy 7500 férőhellyel működött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.