BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óvodai nevelés napközikben?

A Fidesz-frakcióban is támogatást nyerhet el az az ellenzéki módosító javaslat, mely egyes településeken a férőhelyek hiányát orvosolná azzal, hogy kitételekkel a családi napköziben is teljesíthető lenne az óvodai nevelés. Általában az ellenzéki javaslatok nem kerülnek napirendre és vitára, de ezúttal az oktatási bizottságban is támogatást nyert a javaslat, melyet tegnap este már meg is tárgyalt a T. Ház.

A gyermek hároméves korától annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amikor az ötödik életévét betölti, az óvodába járási kötelezettségét családi napköziben (csana) is teljesítheti abban az esetben, ha a családi napköziben a szolgáltatást nyújtó személy rendelkezik az óvodapedagógus munkakör betöltéséhez előírt szakképzettséggel – ez áll abban a módosító javaslatban, amelyet a független Ertsey Katalin és Osztolykán Ágnes nyújtott be az Országgyűlésnek. Általában az ellenzéki javaslatok nem kerülnek napirendre és vitára, de ezúttal az oktatási bizottságban is támogatást nyert a javaslat, melyet csütörtökön este meg is tárgyalt a T. Ház. Információink szerint több fideszes polgármester is szembesült azzal, hogy településén talán nem lesz elég óvodai férőhely, így a családi napközi intézménye orvosolhatja a gondokat.

2014-től 3 éves kortól kötelező lesz az óvodai nevelés. 2014. szeptember 1-jétől a napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett gyermeknek a szülei csak akkor létesíthetnek jogviszonyt családi napközivel, ha a gyermek az óvodai nevelésben való részvétel alól a jogszabályban meghatározott feltételek szerint felmentést kapott.
Országosan ugyan elvileg több az óvodai férőhely, mint az óvodások száma: a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) korábban lapunkkal azt közölte, hogy országosan összesítve nem hiányzik férőhely, az óvodák átlagosan 90-91 százalékos kihasználtsággal működnek.

Ugyanakkor egyes településeken, főleg a nagyvárosokban és azok agglomerációjában gond lehet a férőhelyekkel. Az LMP szerint 25-30 ezer, míg a Magyar Óvodapedagógia Egyesület szerint 20-25 ezer férőhely hiányzik egyenlőtlen földrajzi elosztásban. A kormányzat szerint az életkor kiterjesztése közel 20 ezer fő többletet jelenthet majd országos szinten.

Nemrég egy módosítással, hasonlóan az iskolákhoz, az óvodai csoportok létszámát is megemelték 20 százalékkal, 25-ről 30 főre. Az esetleges túljelentkezésről nincsenek központi adatok, mivel az óvodai ellátás önkormányzati hatáskör. Az Új Széchenyi Terv keretében mintegy 5439 óvodai férőhely megvalósulását várják 2015 első félévére, mintegy 16 milliárd forint értékben.

Ertsey Katalin lapunknak azt mondta, hogy a kormányoldal meg is szavazhatja indítványukat. Az LMP-s politikus olyan információkat kapott, hogy a döntés után viszont megvonnák az újonnan alakuló csanák normatív (amúgy az óvodáéknáél kisebb) támogatását, ami viszont megnehezítené a működésüket, vagy igen drágává válna azoknak a szülőknek, akik óvodai férőhely hiányában esetleg itt helyeznék el gyermeküket. „Az állam így azokat büntetné, akik az állam segítségére sietnének az általa nem ellátott feladat ellátásával" – hangoztatta a képviselő. A férőhelygondok megoldása mellett a csana sok olyan anyának is segítséget jelentett, akik így rugalmasabban tudtak elhelyezkedni a munkaerőpiacon, akár 4 vagy 6 órás állásban is.

Ertsey elmondta: korábban a kormány javasolta, hogy bizonyos feltételekkel csanákban is legyen teljesíthető az óvodáztatási kötelezettség. A kormánypártban viszont azzal vétózták meg ezt a javaslatot, hogy feszültséget kell teremteni ahhoz, hogy a kabinet végül kénytelen legyen óvodákat építeni. Végül kimaradt a kedvezmény, mondván a csana a szociális ellátórendszer része, így nem helyettesítheti az óvodai ellátást, mivel nem alkalmas arra.

A csanákban a jelenlegi állapot szerint jövő szeptembertől nem lehet óvodai nevelés, miközben nemrég zárultak le azok a TÁMOP-pályázatok, amelyek célja 3 éven aluli gyermekek részére családi és munkahelyi napközik és egyéb, rugalmas gyermek-elhelyezési lehetőségek kialakításának támogatása volt. A pályázatokra eredetileg 8 milliárd forintot szántak, de a nagy érdeklődésre tekintettel a forrást 10,4 milliárdra emelték. A rendelkezésre álló információk alapján eddig csaknem kilencven pályázat nyert el körülbelül 3 milliárd forint támogatást.

A KSH adatai szerint 2011-ben 893 családi napközi üzemelt 6253 férőhellyel, 2012-ben 1109 családi napközi, mintegy 7500 férőhellyel működött. A családi napközi működtetéséhez 2003-óta lehet állami támogatást igénybe venni, melynek összege 2013-ban 268200 forint gyermekenként, de az újonnan nyitottam már nem kapnak állami normatívát.

A feltételeket kellene megteremteni

A családi napközik kevés férőhelye nem fogja megoldani az óvodai férőhelyek hiányát – mondta lapunknak a Magyar Óvodapedagógia Egyesület (MÓE) elnöke. Fábián Katalin szerint nem kellett volna kötelezővé tenni 3 éves kortól az óvodai nevelést, ha nem mindenhol vannak megteremtve az ehhez szükséges feltételek, mivel egyenetlen elosztásban sok ezer férőhely hiányzik. Úgy vélte, hogy a szociális szférához tartozó csana és a közoktatás tartozó óvodák között óriási különbség van mind a személyi, mind a tárgyi feltételekben. „Az óvoda ugyanis a csanával szemben nem a gyermekmegőrzést tartja feladatának, hanem az iskolára való felkészítést" – hangoztatta a MÓE elnöke. A csanához egy 3 napos tanfolyamot kell elvégezni és már egy 18 éves erkölcsi bizonyítvánnyal és egészségügyi papírokkal rendelkező személy is foglalkozhat 0-14 éves korú gyerekkel egy 5-7 fős csoportban, míg a 3-7 éves korosztály óvodai neveléséhez főiskolai végzettség szükséges.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.