BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megspóroltak 2,5 milliárdot a választásokon

Az idei előző két választás az előzetes tervekhez képest végül közel 2,5 milliárd forinttal került kevesebbe – derül ki a Nemzeti Választási Iroda lapunknak elküldött adataiból.

„Az országgyűlési képviselők 2014. évi választására mindösszesen 7,556 milliárd forintot fordítottunk, mely az eredetileg tervezetthez képest 1,366 milliárddal alacsonyabb összeg” – közölte lapunkkal a Nemzeti Választási Iroda (NVI). Az Európai Parlament tagjainak idei választása mindösszesen 3,886 milliárdba került, ami az előzetesen tervezettekhez képest 1,086 milliárddal alacsonyabb összeg. Így a két tavaszi választás végül 2,452 milliárd forinttal került kevesebbe az előzetesen tervezettnél. Az önkormányzati választásokra 7 milliárd forintot terveznek.

Az NVI tájékoztatása szerint az 2014-es választások eredeti terve 20,31 milliárd forint. Még a 2013-as büdzsében 2,3 milliárd, míg az ideiben 10 milliárdot hagytak jóvá. Évközben egy kormányrendelettel előbb 0,4 milliárdot, majd további 7 milliárdot biztosítottak a feladatok lebonyolítására. Az NVI hangsúlyozta, hogy az eredeti költségtervezésbe csak az országgyűlési és az európai parlamenti választás büdzséjét építették be.

A választások közötti költségekben például különbség lehet, hogy az országgyűlési képviselőválasztás tartalmazta a levélszavatokkal vagy a külképviseleti szavazatokkal kapcsolatos kiadásokat, az október 12-i választás során ilyen kiadások nem merülnek fel, viszont gondoskodni kell a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának fedezetéről.

Az április 6-i országgyűlési választásoknál a tényleges költség tartalmazza a választási rendszerek informatikai hátterének kiépítési költségét is. A helyi szintű kiadások (helyi, országos egyéni és területi választási irodák), amelyek nagyrészt a normatívákból tevődtek össze, végül 2,327 milliárd forintot tettek ki. A május 25-i EP-választáson ez az összeg 2,166 milliárd forint volt. A külképviseleteken történő szavazás biztosítása áprilisban 120,02 millió forint volt, míg ez a költség májusban 63,72 millió forint volt. A külképviseleti szavazásokra többet terveztek mindkét esetben, végül 153, illetve 144 millióval került kevesebbe ez a voksolás.

A parlamenti választáson a központi kiadásokra (a központi nyomtatványokra, szavazólapok, szavazási kellékek előállítására, az informatikai eszközök beszerzésére és az informatikai rendszerek fejlesztésére, a postaköltségekre, továbbá a határon túliak levélszavazataira) végül 5,109 milliárd forintot költött az NVI. Az informatikai költség 3,209 milliárdra rúgott, ez magában foglalja az eszközbeszerzéseket, az informatikai rendszerfejlesztést, az informatikai szolgáltatásokat, továbbá a minőségbiztosítás-projektmenedzsment kiadásait is. A szükséges központi előállítású nyomtatványok, szavazási kellékek mindösszesen 891,42 millióba kerültek.

A május 25-i EP-voksoláson a központi (nyomdai, postai, informatikai) kiadások nagysága 1,656 milliárd forint volt, a szükséges központi előállítású nyomtatványok, szavazási kellékek 572,73 milliót tettek ki. Az informatikai kiadások összege 668,69 millió forint volt. Az EP-választáson az szavazatszámláló bizottsági tagok tiszteletdíjaira és az azok után fizetendő járulékokra 819,66 millió forintot fordítottak, ami mintegy 10 millió forinttal több volt, mint az országgyűlésin, mivel több póttag bevonására volt szükség.

A munkáltatók az önkormányzati választás után 704 személy után 34 millió forintot igényeltek vissza, mivel munkavállalóik a szavazás másnapján hétfőn is dolgoztak a voksolással kapcsolatban. Az EP-voksoláson 749 fő után 29,6 millió forintot térítést kértek az államtól.

Az október 12-i önkormányzati és nemzetiségi választásra 7 milliárd forintot tervez az NVI. A helyi és területi feladatok ellátására 3,5 milliárdot terveznek. Ebből az összegből a szavazatszámláló bizottsági tagok tiszteletdíjára és az ezek után fizetendő munkáltatókat terhelő fizetési kötelezettségekre összességében 1,106 milliárd forintot kalkuláltak. A szavazólapok és a kellékek együttesen közel egymilliárdba kerülnek, a postai költség több mint 500 millió forint lesz. Az informatikai rendszer is közel egymilliárd forintot tehet ki.

Az idei választásról megmaradt urnákat újra felhasználják október 12-én, de ezeken kívül összesen 16720 darab urnát biztosítanak. Készítettek mintegy 12 ezer egységcsomagot a szavazóköröknek, mely tollakat, zsineget, szalagot, urnazáró címkét, kötegelő csíkokat tartalmaz. Ezekre a kellékekre mintegy 40 millió forintot fordítottak, a beszállító az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. Emlékkártyát kap mintegy 45 ezer elsőválasztó, ennek a költsége 1,8 millió forint.

A 2014-es önkormányzati és nemzetiségi választások tervezett költségei

(millió forint)

Helyi és területi feladatok ellátása3548,4

Szavazólapok, szavazásnapi kellékek996,5

Postaköltség513,1

Informatikai rendszerek fejlesztése, üzemeltetése 963,0

Az NVB, NVI működési kiadásai, tartalék váratlan eseményekre210,5

A Nemzeti Távközlési Gerinc üzemeltetése, informatikai eszközbeszerzések,

bérlések, ajánlóívek szkennelése, számolása, nyomtatványok készítése468,5

A választásban résztvevő szerveknek (NISZ, KEKKH) átadandó összegek300,0

Forrás: NVI

Helyi és területi feladatok ellátása3548,4

Szavazólapok, szavazásnapi kellékek996,5

Postaköltség513,1

Informatikai rendszerek fejlesztése, üzemeltetése 963,0

Az NVB, NVI működési kiadásai, tartalék váratlan eseményekre210,5

A Nemzeti Távközlési Gerinc üzemeltetése, informatikai eszközbeszerzések,

bérlések, ajánlóívek szkennelése, számolása, nyomtatványok készítése468,5

A választásban résztvevő szerveknek (NISZ, KEKKH) átadandó összegek300,0

Forrás: NVI -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.