Az elnökségnél egyértelmű, a többi pártszervezet élén csak valószínűsíthetők a személycserék: az körvonalazódik, hogy a megyei szinten erős politikusok sora lép egyet előre. A jelölőbizottság június 26-27-én hallgatja meg az aspiránsokat.
A júliusi kongresszust megelőzően már elkezdődött a párt megújulása, eldőlt, hogy nem lesz pártszakadás, részben lezárult a múlt értékelése és a küldöttek elé került néhány dolgozat a legjelentékenyebb ideológusok, politikusok, szervezetek tollából. És elkezdődött a tisztújítás a helyi szervezeteknél.
A belső várakozások szerint a tisztújítás folyamata el fog húzódni: július 20-ára az alapszervezetek kétharmada végezhet, de a jelöléseket így is megejthetik, szabályszerűen. A jelöléseket előkészítő bizottság (JEB) június 23-án alakul meg, s néhány nappal később június 26-27-én már meghallgatja a vállalkozókat. Az aspiránsok – függetlenül attól, hogy önállóan ácsingóznak vagy egy szervezet bátorította őket a ringbe szállásra – idén először kötelesek elképzeléseikről összefoglalót küldeni a jelölőbizottságnak. Az elképzelések szerint ezeket a dokumentumokat a JEB-en keresztül a küldöttek is megismerhetik majd.
A megújulás egyik szervezeti feltételének tartja több szocialista politikus az alapszabály elnökséget érintő részének módosítását: több erőt kollektíve a vezetésnek, de kevesebbet a személynek – ezt az irányt képviseli a választmányban politizálók egy része. Simon Gábor például csökkentené az elnökség létszámát, a jelenlegi 15 főről 13-ra vagy 11-re. Ez azt jelentené, hogy a kötelező tisztségviselők mellett 6, illetve nyolc talpas venne részt a kollektíva munkájában. Simon szerint az optimális nem a most körvonalazódó út bejárása volna (ami a megyei elnököket így kapcsolná be formálisan is a politikai vezetésbe), hanem egy olyan párttanácsot kellene létrehozni (a megyei elnökök részvételével), ami közvetítene a választmány és az elnökség között – garat-pózban a test és a fej között. Hogy Simon javaslata eljut-e a kongresszusig, az a JEB június végén esedékes állásfoglalásától függ.
A Választmány elnökségéért folyó harcban ketten vannak egyelőre a porondon: a szegedi polgármester, Botka László (akit már nem először javasolnak erre a posztra) és a jelenlegi elnök, Simon Gábor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.