BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán Viktor választási leveleit nem lehet visszautasítani

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Ismét levelet küldött a határon túli, magyar állampolgárságot szerzett választóknak Orbán Viktor. A kormányfő ezúttal arra kívánta rábeszélni a kettős állampolgárokat, valamint a hivatalosan külföldön élő magyarokat, hogy mielőbb regisztráljanak a választásokra, hiszen tavaszi részvételük különösen fontos számára.

Újabb Orbán Viktor által jegyzett, határon túli magyaroknak címzett kormányzati levél került a Népszava birtokába. A szövegben a 2014-es választáson való részvételre, illetve az ezt megelőző regisztrációra ösztönzi a kettős állampolgárokat és a külhoni magyarokat a miniszterelnök. A levelet a napokban vették kézhez a magyarországi állandó lakcímmel nem rendelkező, azaz hivatalosan is külföldön élő magyar állampolgárok.

Orbán azt is írja: "minden anyaországi magyar számára fontos, hogy a határon túl élő honfitársainkkal együtt döntsünk a jövőről, együtt válasszunk utat Magyarországnak a következő országgyűlési választásokon". A továbbiakban Orbán tájékoztatja a külhoniakat arról, hogy a határon túl élő, nagykorú állampolgároknak regisztráltatniuk kell magukat a voksolásra, ezt pedig már megtehetik interneten keresztül is, ami "jelentősen leegyszerűsíti a folyamatot".

A miniszterelnöki levél záró soraiban Orbán azt közli: "Minden magyarnak, személyesen nekem is fontos az Ön részvétele. Magyarország számít Önre!".

Egy nyomtatvány segítségével elvileg letilthatóak a kéretlen levelek a kampányban. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) tájékoztatása szerint január 1-je után kezdik el kipostázni azokat a nyomtatványokat, amelyeken bárki megtilthatja, hogy a választások előtt a különböző pártok, jelöltek, jelölő szervezetek személyre szóló kampányüzenetekkel keressék meg.

A miniszterelnök személyre szóló leveleire azonban továbbra sem vonatkozik semmiféle szabályozás, így visszautasítani sem lehet a kéretlen üzenetet. Pedig a rendre elsőbbségi levélként feladott küldemények - mint például a gyed extráról tájékoztató, karácsony után érkező levél, mely immár a 14. miniszterelnöki tájékoztató - legalább annyira kampánytevékenységnek számíthatnak, mint a pártok, jelöltek üzenetei. Ráadásul a közpénzből finanszírozott kormányzati kampány ára ebben a ciklusban már meghaladta a 6 milliárd forintot.

Az index számításai szerint az eddigi legdrágább eset az volt, amikor 2012 májusában a kormányfő a Gazdasági Nemzeti Konzultáció keretében levelezett, ez körülbelül 890 millió forintba került. 508 millió forintba került a „munkahelyvédelmi akciótervről” konzultált az emberekkel. Két hónappal később már a gazdasági konzultáció eredményeiről levelezett, ami a nagy konzultációhoz képest már jóval szerényebb költséggel, mindössze 35 millió forintos kiadással járt.

Orbán Viktor a határon túli magyaroknak 2013 februárjában írt leveleket. Összesen 160 ezer levelet postáztak, ezek előállítása és kézbesítése pedig 41 millió forintjába került az adófizetőknek. A ciklus eddigi 14 kormányzati levelezéséből csupán az elsőt állták a Fidesz pártkasszájából, a többit a költségvetésből finanszírozták.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.