Unják az ingázást az Európai Parlament képviselői
Az EP-nek épp a francia várossal van baja, pontosabban azzal, hogy havonta egyszer itt kell ülésezniük. A bizottsági ülések, sőt, elvileg havi egy plenáris is Brüsszelben van, ahol a képviselők adminisztrációja is dolgozik, hasonlóan a többi nagy uniós intézményhez – miközben bizonyos feladatokat egy harmadik helyen, Luxemburgban látnak el. Az ingázás óriási pluszköltséget jelent: az állásfoglalás szerint évente 156-204 millió euróra becsülik, amihez hozzáadódik a strasbourgi épület 100 millió eurót meghaladó fenntartási költsége is. A képviselők ugyanakkor egy újabb érvet is hoztak az ingázás ellen: évente 11–19 ezer tonna közötti szén-dioxid-kibocsátással jár.
A dokumentum megállapítja: a Brüsszel és Strasbourg közötti havi ingázás a legtöbb uniós állampolgár szemében „szimbolikus negatív üggyé vált, különösen egy olyan időszakban, amikor a pénzügyi válság súlyos és fájdalmas költségvetési megszorításokhoz vezetett a tagállamokban”.
A strasbourgi központ felépítésének azonban soha nem volt köze a racionalitáshoz, inkább a nemzeti presztízsről szólt. Erről az EU alapszerződése rendelkezik. A tagállamok által elfogadott passzus szerint az Európai Parlament székhelye Strasbourg, ahol évente 12 plenáris ülést kell rendezni. Ez alól egyszer tettek kivételt. 2008 augusztusában beszakadt a kilenc évvel korábban épített ülésterem álmennyezete. A felújítás idején Brüsszelben rendezték a plenáris üléseket, ami az EP szerint nettó 1,7 millió eurót meghaladó megtakarítást jelentett.


