BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sértett-e versenyjogot a Real Madrid?

Uniós jogot megszegő önkormányzati támogatás miatt az Európai Bizottság vizsgálatot indíthat a világ legnagyobb bevételű futballklubja, a Real Madrid ellen

Az Európai Bizottság közelebbről meg nem nevezett forrásból információkat kapott arról, hogy több európai ország több fociklubja is tiltott állami támogatásban részesülhetett, az érintettek közé tartozik a Real Madrid is – közölte nemrég a testület illetékes szóvivője. Antoine Colombani további országokat és klubokat nem nevezett meg. Mindössze annyit mondott, hogy a versenyjogi hatóság tanulmányozni fogja egyes klubok adósság- és költségvetési helyzetét, hivatalos döntés azonban még nem születetett egy esetleges hivatalos vizsgálatról.

A brit The Independent értesülése szerint a Real Madrid 1998-ban, még Lorenzo Sanz elnöksége idején adta el edzőkomplexumának egy részét részben pénzért, részben földterületekért két év múlva a helyi önkormányzatnak. A Santiago Bernabéu Stadion felújítását és bővítését tervező egyesületnek jutatott ingatlanok egy része Madrid északi területén azonban állítólag nem is állt önkormányzati tulajdonban. Ezeket végül Madrid városa visszavette 2011-ben, miután „ekkor" derült fény az „állítólagos hibára". Az önkormányzattól így a klub 22,7 millió euróra taksált kompenzációt kapott ingatlanokban, az eredeti 421 ezer eurós árhoz képest. A szakértők szerint mivel az ingatlan csak sportberuházásra alkalmas, nem ér többet 1 millió eurónál. A The Independent szerint az ügyben az Európai Bizottság már 2011 decemberétől vizsgálódik.

A Real a brit lap érdeklődésére azt írta, hogy az értékbecslés az önkormányzat független szakértőinek véleményén alapult, és az értéknövekedés az ingatlanpiaci változásokkal reálisan magyarázható.
A világ egyik legnívósabbnak tekintett futball-bajnokságában, a spanyolban szinte minden klub jelentős adóssággal küzd, még a Real Madrid, a Barcelona és a katari befektetők kezébe került Málaga is (utóbbit már ki is zárták a következő évi európai kupaküzdelmekből). A spanyol klubok tartozása tavaly elérte a 3,5 milliárd eurót, amelyből 100 milliót tettet ki csak az elmaradt fizetések.

A Realnak 2000-ben is volt egy ingatlanügye Florentino Perez elnöksége idején, amikor a klub adósságállományát 230 millió dollárra becsülték. Ekkor az edzőkomplexum értékesítésére kaptak önkormányzati engedélyt. A klub a várossal együtt értékesítette a területet, ahol négy felhőkarcoló épült, a Real 480 millió eurós bevételhez jutott a legnagyobb eladósodása idején.
A Real Madrid egyébként a Forbes szerint az Egyesült Arab Emírségekben tervez egy milliárd dolláros beruházást Rász el-Haimában emirátusban 2015-re. Egy 450 szobás szállodát építenének fel egy szigeten 50 hektáron, valamint egy 10 ezer férőhelyes tengerre néző stadiont. Évi egymillió látogatót várnak.

A Deloitte szerint a Real Madrid az első sportklub a világon, amelynek az éves árbevétele átlépte az 500 millió eurót. Az 1996-97-es idényben a Real bevétele még 85 millió euró volt. Immár nyolcadik éve a Real Madrid termeli a legtöbb bevételt a világ futballklubjai között, ennek ellenére még mindig adósságai vannak.

Az Európai Bizottság más spanyol klubok állami és önkormányzati támogatása miatt is vizsgálódik, hogy megsértették-e az uniós versenyjogot. A legeladósodottabb tartomány, Valencia önkormányzata is segített 2009-ben csőd közelébe került FC Valencianak. A klub két spanyol banktól, a Bankiától és a Bancajától kapott 86, illetve 200 millió eurós kölcsönt. A klub nem tudott fizetni, ezért a tartomány a tartozások 70 százalékára vállalt garanciát és az általa létrehozott alapítványon keresztül alaposan bevásárolt a klub által 2010-ben kiadott részvényekből. A klub eladósodása ellenére még stadionépítésbe is kezdett, így már 400 millió eurós tartozást halmozott fel. A tartományban önkormányzati támogatást kapott az Elche (18 millió euró) és a Levante (5,6 millió euró) csapata is.

Az Európai Bizottság nyomására átírták a londoni Olimpiai Stadion bérleti szerződését is. A létesítményt a West Ham United bérelheti 99 évre (a Lleyton Orient hiába tiltakozott) az angol kormány 25 millió fonttal támogatta a létesítményt átalakítását, hogy a labdarúgó-klub otthona lehessen 2016-tól évi kétmillió fontért. A stadiont 429 millió fontból építették fel, de további átalakításokra van szükség, ezek további 130-150 millió fontba fognak kerülni.

Öt hollland klub ellen már vizsgálatot indított az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság idén márciusban több holland klub ellen (PSV Eindhoven, NEC Nijmegen, MVV Maastricht, Willem II, FC Den Bosch) indított vizsgálatot. Ezek az egyesületek vételi ajánlatot kaptak a városi önkormányzattól ingatlanjaikra, de a testület szerint nem a piaci árnak megfelelően. Az önkormányzatok a túlzott ár után viszont igen jutányosan adták bérbe a területet az érintett kluboknak. A PSV Eidnhoven stadionjának és edzőkomplexumának területét például az eindhoveni önkormányzat 48,4 millió euróért vette bérbe, majd azonnal bérbe is adták a klubnak. Az Európai Bizottság szerint így minden egyes esetben be nem jelentett kormányzati pénzügyi segítség történt. A holland klubok tiltakoztak, mivel szerintük az uniós jogszabályoknak megfelelően jártak el és értesítették az EU-s intézményeket is.

A bizottság alelnöke és versenyügyi biztosa erre úgy reagált, hogy a profi futballklubokat jól kell irányítani, és nem az adófizetők pénzével kell kisegíteni azokat pénzügyi gondok esetén. Joaquín Almunia szerint kérdéses, hogy az öt holland klub esetében az uniós jogszabályoknak megfelelőn történt-e a pénzügyi segítségnyújtás.


A bizottság alelnöke és versenyügyi biztosa erre úgy reagált, hogy a profi futballklubokat jól kell irányítani, és nem az adófizetők pénzével kell kisegíteni azokat pénzügyi gondok esetén. Joaquín Almunia szerint kérdéses, hogy az öt holland klub esetében az uniós jogszabályoknak megfelelőn történt-e a pénzügyi segítségnyújtás. Állami tulajdonban a debreceni stadion Magyarországon jelentős állami támogatást kap a sport, a két legjelentősebb beruházás jelenleg a Ferencváros és a Debrecen stadionjának építése. „A debreceni Nagyerdei Stadion fejlesztése megfelel az Európai Unió vonatkozó szabályainak" – közölte lapunkkal a Nagyerdei Stadion Rekonstrukciós Kft. ügyvezetője. Károly Ferenc elmondta, hogy a nettó 12,5 milliárd forintos beruházást a központi költségvetés finanszí­rozza, a stadion a fejlesztést irányító, állami tulajdonlású gazdasági társaság tulajdonában van.

Szinte minden európai országban előfordul, hogy közösségi, nemzeti – központi állami vagy önkormányzati – tulajdonban lévő stadionban játszanak jeles klubok. Elegendő Berlin és a Hertha, Róma és a Lazio, AS Roma esetét említeni. A lényeg az, hogy az adott csapat milyen feltételek mellett léphet pályára a stadionban. „Debrecen esetében kormányhatározat is előírja, hogy a stadion használatának rendszerét pályázat útján alakítja ki a projekttársaság, ez 2013 hátralévő időszakában megoldandó feladat” – mondta Károly Ferenc lapunknak. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.