BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Súlyosabb büntetést kaphatnak a családon belül erőszakot elkövetők

A kormány benyújtotta az Országgyűlésnek az új Büntető Törvénykönyv (Btk.) módosításáról szóló törvényjavaslatot, így a július 1-jével hatályba lépő új Btk.-ban már külön tényállást kaphat a hozzátartozó bántalmazása. A kormány kiemelt feladatként tekint a családon belüli erőszak megoldására, ezért szakmai és civil szervezetek bevonásával, több hónapos egyeztetés után elkészítette az új tényállásra vonatkozó javaslatát, amely garanciát nyújt a családon belüli erőszak elleni hatékonyabb törvényes fellépésre. Az új törvényi szabályozás, amely megfelel majd a legfontosabb nemzetközi elvárásoknak is, mérföldkő a probléma kezelésében, hiszen a kilátásba helyezett szankciók jelentős visszatartó erővel bírhatnak, közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium.

A kormány nem tolerálja a rendezett családi viszonyokat támadó és aláásó cselekményeket és tudatosítani akarja a sértettekben, hogy merjenek lépni és feljelentést tenni, mert annak megtétele nélkül nem tud segítséget nyújtani az állam, írja a KIM.

A törvényjavaslat az eddiginél súlyosabban bünteti, ha valaki egyes bűncselekményeket a hozzátartozójának sérelmére követ el, így az elkövető nem kerülheti el a szoros bizalmi viszonyt és a kiszolgáltatott helyzetet kihasználó magatartásának következményeit, fejti ki a KIM.

Ugyanakkor fontosnak tartják kiemelni, hogy „a büntetőjognak csupán, mint végső eszköznek szabad a hozzátartozók közötti erőszak leküzdésében részt vennie. A probléma gyökere a büntetőjogi tényállás megalkotásával nem szűnik meg, annak kezelése összetett; társadalmi, tudományos, szakmai és politikai összefogást igényel”.

A benyújtott törvényjavaslat új tényállásként megállapítja a hozzátartozó bántalmazását, mint a „családon belüli erőszak” elleni hatékonyabb fellépés eszközét. A KIM kitér arra is, hogy az új tényállás nemcsak az új Btk.-ban meghatározott hozzátartozóra, hanem a volt házastársra, volt élettársra, gondnokra, gondnokoltra, gyámra és gyámoltra is vonatkozhat majd.

Emellett a javaslat a bűncselekmény megvalósulásához feltételként határozza meg az együttélést, illetve a büntethetőség kiterjed arra az esetre is, ha a sértett nem az elkövetéskor, hanem korábban élt egy háztartásban vagy egy lakásban az elkövetővel. A javaslat lehetőséget biztosít ahhoz, hogy az elkövetőt a bántalmazott hozzátartozóval való kapcsolattartástól eltiltsák.

A hozzátartozó bántalmazása tényállás megalkotása teljesíti az ENSZ Nők elleni Diszkrimináció Felszámolásával foglalkozó Bizottsága (CEDAW) Magyarország VI. kormányzati jelentésével kapcsolatban készített záró észrevételeiben foglalt felhívását, és figyelembe veszi az Európa Tanács a nőkkel szembeni erőszak és a családon belüli erőszak elleni küzdelemről és azok megelőzéséről szóló, mérföldkőnek számító egyezményének (CAHVIO) rendelkezéseit, írja a KIM.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.