BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változhat az új Munka Törvénykönyve?

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A legfőbb problémát a szakma a határozott idejű munkaszerződések szabályozásában látja. A munkaerő-kölcsönzők aggódnak a rugalmasság miatt.

Egy hónappal az új Munka törvénykönyve hatályba lépése előtt a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége (SZTMSZ) folyamatos egyeztetéseket folytat a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) a jogszabály néhány olyan pontjáról, amely hátrányosan érintené a munkaerőkölcsönző cégeket. Lapunk információi szerint a szaktárcánál a törvénykönyv módosítása is felmerült, egyelőre vizsgálják a lehetőségeket.
A legfőbb problémát a szakma a határozott idejű munkaszerződések szabályozásában látja. Míg jelenleg a határozott idejű szerződést tetszőlegesen meg lehet hosszabbítani, illetve újra lehet kötni, addig az új Munka Törvénykönyve már nem ad lehetőséget erre munkaszervezési okra történő hivatkozással. Így – aggódnak a kölcsönzők – egy projekt elhúzódása esetén akár új, még nem betanított munkaerő felvételére kényszerülnének a vállalkozások.


Kifogásolják azt is, hogy munkaerő-kölcsönzés esetén júliustól végkielégítést kellene fizetni a dolgozók részére, azt, hogy a felmondási idő az éven belüli kölcsönzötteknél 15-ről 30 napra nőne, és hogy a csoportos létszámleépítés szabályait kellene alkalmazni a jövőben a kölcsönzött dolgozók esetében is.
A szakma felvette a kapcsolatot az NGM-mel, a felvetett problémák továbbra is jelen vannak, ám már zajlik az egyeztetés a lehetséges megoldásokról – nyilatkozta a Világgazdaságnak Vég Ottó. A munkaerőkölcsönzéssel foglalkozó Adecco Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója hozzátette: a szakma képviselői optimisták, mert érezhetően van fogadókészség és nyitottság a kormányzat részéről a kifogásolt pontok megoldására.
„Több szcenáriót is elképzelhetőnek tartunk a tárgyalások jelenlegi állása mellett, ám a legfontosabb célunk az lenne, hogy megtartsuk a munkaerő-kölcsönzés esetében kedvező rugalmasságot” – mondta el lapunknak Csaposs Noémi. Az SZTMSZ elnöke megerősítette: folynak még az egyeztetések az NGM-mel.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.