BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
United States, Saint Charles Parish, 16 january 2024, Diamond Green Diesel renewable diesel refinery in Louisiana. Photograph by Pierre Larrieu / Hans Lucas.Etats-Unis, Paroisse de Saint Charles, 16 janvier 2024, la raffinerie de diesel renouvelable Diamond Green Diesel en Louisiane. Photographie de Pierre Larrieu / Hans Lucas. (Photo by Pierre Larrieu / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)

Nagyot bukhat Joe Biden az ukrán dróntámadások miatt megugró benzinárakon

Túl sikeresek az orosz olajfinomítók elleni ukrán dróntámadások. A benzin egyre drágább az Egyesült Államokban, részben azok miatt az aggodalmak miatt, hogy Oroszországnak a dróntámadások miatt benzint kell importálnia a belső üzemanyag-kereslet kielégítésére.

Tavaly év vége óta először fordult elő az Egyesült Államokban, hogy a benzinárak éves szinten emelkedtek. A tendencia az iparági szakértők szerint pedig a következő hetekben és hónapokban is folytatódhat, különösen akkor, ha az orosz olajipari létesítményeket továbbra is sikeresen veszik célba az ukrán drónok.

United States, Saint Charles Parish, 16 january 2024, Diamond Green Diesel renewable diesel refinery in Louisiana. Photograph by Pierre Larrieu / Hans Lucas.Etats-Unis, Paroisse de Saint Charles, 16 janvier 2024, la raffinerie de diesel renouvelable Diamond Green Diesel en Louisiane. Photographie de Pierre Larrieu / Hans Lucas. (Photo by Pierre Larrieu / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)
Az orosz finomítók elleni dróntámadások is drágítják a benzint / Fotó: Pierre Larrieu / Hans Lucas / AFP

 

A benzin drágulása alááshatja az elnök népszerűségét a csatatérállamokban

Mindez kellemetlenné válhat Joe Biden amerikai elnök számára is, mivel az üzemanyag drágulása zsigeri reakciókat vált ki az emberekből, egyebek között azokban az úgynevezett csatatérállamokban is, amelyeknek döntő szerepük lesz az elnökválasztáson, mivel csak az utolsó pillanatban dőlhet el a küzdelem Donald Trump és Biden között.

A CNN szerint a benzinár volt a ludas a múlt héten közölt, a vártnál magasabb februári fogyasztói inflációban is.

A megugró üzemanyagárak emellett kétségessé teszik az amerikai jegybank, a Fed kamatcsökkentésének a megkezdését is. A márciusi lazításra vonatkozó remények már elszálltak, a befektetők azonban még bíznak a júniusi vagy júliusi startban.

Az Amerikai Automobil-szövetség szerint a normál benzin országos átlagára hétfőn gallononként (3,79 liter) az egy évvel ezelőtti 3,45 dollárról 3,47 dollárra emelkedett, és Halloween óta ez a legmagasabb ár.

Persze még messze vagyunk a 2022. júniusi 5,02 dollártól, ám az országos átlag az elmúlt héten hét centtel, az elmúlt hónapban pedig 19 centtel ugrott meg. Január közepe óta 40 centtel drágult a benzin.

Az orosz finomítók elleni dróntámadások is felfelé hajtják az árakat

A tél végi áremelkedés javarészt megszokott jelenség, mivel minden évben előfordul a finomítók karbantartása miatt, amelyek ilyenkor állnak át a drágább nyári üzemanyagokra. A benzin iránti kereslet pedig pont ebben az időszakban nő, mivel az emberek többet vezetnek, a melegebb és hosszabb nappalokat kihasználva. Idén ráadásul a rendkívüli hideg következtében elrendelt kényszerű leállások is hozzájárultak az áremelkedéshez.

További rendkívüli körülmény, hogy a közelmúltban az orosz olajfinomítók ellen mélyen az orosz–ukrán határ mögött végrehajtott sikeres ukrán dróntámadások is felfelé hajtják a nyersolaj és a benzin árát – mondta az amerikai portálnak Tom Kloza, az Oil Price Information Service globális energiaelemzési vezetője.

Az ukránok rájöttek, hogy Vlagyimir Putyint úgy lehet a legjobban sarokba szorítani, ha a pénztárcáját támadják, azaz az olajfinomítóit iktatják ki

– mondta Kloza, szerinte egyre többen spekulálnak arra, hogy Oroszországnak példátlan lépést kell tennie: 

benzint kell importálnia, hogy kielégítse a belső üzemanyag-keresletet.

„Ha továbbra is a kőolaj-infrastruktúrát veszik célba, akkor a globális olajárak még magasabbra emelkedhetnek” – hangsúlyozta az elemző.

A húszik sem álltak még le

Fokozza az ársokkot, hogy az orosz energetikai létesítményekkel kapcsolatos aggodalmak mellett a húszik is folytatják támadásaikat a Vörös-tengeren olajat szállító tankerek ellen.

Az amerikai WTI nyersolaj jegyzése hétfőn több mint 2 százalékkal, 83 dollárra nőtt hordónként, így már 20 százalékkal drágább, mint tavaly ilyenkor. Az északi-tengeri Brent szintén 2 százalék feletti mértékben, 87 dollár fölé lőtt ki a hét első napján.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.