A márciusi mélypontról jelentős emelkedést mutatott a Brent és a WTI olajfajták jegyzése, de a trend azóta megtört. A WTI május eleje óta szűk sávban ingadozik 60 dollár körül, a Brent pedig, miután megközelítette a 70 dolláros szintet, lefelé csordogál, így a két olajfajta közötti rés egyre szűkül. A tegnapi kereskedésben a WTI hordónkénti jegyzése 61,5 dollárra emelkedett, a Brenté viszont 64,5 dolláron stagnált. Az amerikai olajfajta így is 43 százalékkal áll alacsonyabban, mint egy évvel ezelőtt, a Brent pedig most 44 százalékkal olcsóbb.
Az egy évvel ezelőtt megindult olajáresést a megnövekedett kínálat okozta, amellyel a kereslet nem tudott lépést tartani. Emellett az OPEC vezető tagállama, Szaúd-Arábia úgy döntött, hogy piaci részesedésének fenntartása érdekében árengedményeket tesz ázsiai vevőinek. Miután több OPEC-tag határozott kérése ellenére sem volt hajlandó hozzájárulni a kitermelés csökkentéséhez, az árak meredeken esni kezdtek, amit támogatott a dollár ezzel párhuzamos erősödése is. Az árak letörésével azonban a közel-keleti ország egyelőre nem ért el tartós sikert piaci részesedésének megőrzésében. A legfrissebb jelentések szerint májusban Szaúd-Arábia a második helyre szorult Nigéria mögött az indiai olajszállítók rangsorában. A Közel-Keletről származó olaj az indiai vásárlásoknak csak az 54 százalékát adta az áprilisi 61 százalékkal szemben, Afrika részaránya viszont 15,5-ről 26 százalékra emelkedett. Az indiai finomítók a szerződéses helyett a spot vásárlásokra tértek át, és szívesebben vettek a jó minőségű nigériai olajból, miután csökkent a nigériai olaj Brenthez viszonyított prémiuma.
Az olajpiacon érdekes folyamatok látszanak: a kereslet az alacsony árak láttán jelentősen emelkedett, de a kínálat még mindig bőséges, a piac jól ellátottnak számít. A Morgan Stanley elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy az atlanti térségben sok teli tankhajó várakozik abban bízva, hogy az árak följebb kúsznak. A nyári szezon elmúltával azonban a kereslet is visszaeshet, a kínálat pedig Líbia és Irán révén is nőhet, így az olajár inkább lefelé mozdulhat a következő hónapokban.
Hasonló véleményen van Pletser Tamás, az Erste olajipari elemzője, aki szerint az iráni szankciók feloldása hozhatja el az újabb olajárcsökkenést. Irán korábban jelezte, hogy ha visszaengedik a piacra, akkor rövid időn belül napi egymillió hordót tud exportálni, ami jelentős mennyiségnek számít. Pletser a Világgazdaságnak elmondta, a jelenlegi Brent-ár magasabb, mint az általa éves átlagnak prognosztizált 55 dollár, de arra számít, hogy az év második felében csökkenésnek indulhatnak az árak, és az átlag alacsonyabb lehet. Tavaly a világ napi fogyasztása mindössze 700 ezer hordó növekedést mutatott, ez idén elérheti a másfél-kétmillió hordót. A fejlett világban, például az USA-ban jelentősen nőtt az autóhasználat, de a régiónkban is meglepően nagyot emelkedett az üzemanyag iránti kereslet.
Ami a kínálati oldalt illeti, Szaúd-Arábia csúcson termel, Irak új kitermelési rekordokat ért el, az USA termelése pedig annak ellenére, hogy a fúrószám csökkent, a várakozások ellenére nem esik vissza. Alighanem túlkínálatos a piac, mértékét a statisztikák megbízhatatlansága miatt nehéz megbecsülni, egy-kétmillió hordó között lehet. Ennek megfelelően a készletek mindenhol a plafonig érnek. Az elemző úgy véli, az olajár jelenlegi stabilitásához hozzájárul, hogy a kínaiak jelentős készletfeltöltést hajtanak végre, ami pótlólagos keresletet jelent.
A finomítókat is csúcsra járatják, főleg az USA-ban, miután masszív a kereslet, sokéves összevetésben jónak számítanak a marzsok, így a második negyedévben szokásos karbantartási leállásokat is sok helyen elhalasztották. A finomítók még a nyári szezonban igyekeznek minél nagyobb hasznot húzni a magas árrésekből, mivel a piaci konszenzus szerint a mostani magas árrések a nyári szezon lecsengésével össze fognak szűkülni. Míg korábban egyértelműen a dízel-előállítás volt a legnyereségesebb része a finomításnak, most a benzinárrések is sokéves csúcson vannak – az európai benzinárrés 25 dollárra emelkedett, amire 2007 óta nem volt példa –, sőt a hagyományosan veszteséges fűtőolajgyártáson is kisebb a veszteség, mint eddig. Így összességében az erős finomítói tevékenységgel rendelkező cégek élvezik az olajárcsökkenés hatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.