A nyersanyagok piaca második hete drágul, az elmúlt héten több mint egy éve nem látott ralinak lehettünk szemtanúi. A szektor jó úton halad az idei második pozitív hónapja felé, ami elsősorban az ezüstnek, az energiahordozóknak valamint a réznek köszönhető. A kínai döntéshozók által bejelentett gazdaságserkentő intézkedéseknek nem volt túl nagy hatásuk a nyersanyagpiacra, múlt héten a legfontosabb hajtóerő kétségtelenül a kockázati hangulat pozitív felélénkülése volt – a vártnál alacsonyabb amerikai inflációt követően. A hírre a dollár és az államkötvényhozamok meredeken zuhantak, miután feltámadt az optimizmus azzal kapcsolatban, hogy az amerikai kamatemelési ciklus a végéhez közeledik. Ez csökkentené a recesszió kockázatát és annak a keresletre gyakorolt, esetleges negatív hatását.
A nyersolaj ára harmadik hete emelkedik a nem várt líbiai és nigériai termeléskiesés következtében, ezek felerősítik Szaúd-Arábia és Oroszország önkéntes kitermeléscsökkentési bejelentéseit. A vártnál gyengébb amerikai infláció nyomán gyengülő dollár hatására javuló piaci hangulat elősegítette, hogy a befektetők figyelme a lehetséges recesszióról a szűkülő kínálat felé forduljon.
Ami a keresletet illeti, a Nemzetközi Energiaügynökség és a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete havi olajpiaci jelentései a második fél évre a globális kereslet erősödését jelzik. Abban azonban mindkét elemzés egyetért, hogy az idei kereslet napi több mint 2 millió hordóval emelkedik majd. Ennek eredményeképpen, a kitermelés csökkentésével együtt úgy tűnik, ártámogatóbb időszak elé nézünk. A Brent a 80 dolláros ellenállást áttörve hamarosan teszteli majd a 200 napos mozgóátlagot, majd a következő cél az idei 88,1 dolláros csúcs lehet.
Az arany és különösen az ezüst felfelé száguldott, miután a gyengébb júniusi infláció és a termelői árakról szóló jelentések hozzájárultak a dollár erős gyengüléséhez – ez megerősítette az amerikai kamatemelési ciklus végére vonatkozó várakozásokat. Április óta az arany a legjobb hetet zárta, de érdemes megjegyezni, hogy az 1,8 százalékos emelkedés elmaradt a dollár 2,2 százalékos gyengülésétől, ami rávilágít egy korrekció kockázatára.
Az ezüst eközben erősen kapaszkodott felfelé, mielőtt ellenállásra talált a 2011-es 50 dolláros csúcsról elindult csökkenő trendvonal mentén 25,25 dolláros szintnél. A nemesfémekkel kapcsolatos, régóta fennálló nézetünket a közelmúlt fejleményei csak megerősítették, de továbbra is óvatosak vagyunk a jelenleg tartó korrekció miatt.
Az arany esetében az 1980 dolláros ellenállás áttörése lehet az első meghatározó jelzés, hogy a korrekció véget ért. Az ezüst esetében a 24,48–26,23 dolláros kínálati zónát lesz érdemes figyelni az elkövetkező hetekben, hogy világossá váljon raliról beszélünk-e, vagy a bikák rohama egy újabb korrekcióba fullad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.