BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Íme, az idei év legjobb befektetései

Miközben 2010 fő témái a „W” alakú recesszió kockázata, az eurozóna válsága és a defláció veszélye voltak, a világ tőkepiacainak teljesítménye pozitív mérleget mutat.

Árfolyam emelkedést láthattunk mind a részvény-, mind a nyersanyagpiacokon, mi több a hazai befektetők a dollár forinttal szembeni erősödésének köszönhetően a bemutatott számoknál is magasabb hozamokat érhettek el. Globális szinten idén a nyersanyagpiacon egyértelműen az arany, a részvénypiacokon pedig a feltörekvő országok teljesítettek a legjobban.

2011-re vonatkozóan optimisták vagyunk, és a részvénypiacok pozitív teljesítményének folytatására számítunk, ugyanakkor a várhatóan továbbra is növekedésben lévő világgazdaság nyersanyagigénye miatt a nyersanyagpiacokon az arany helyét átvehetik az energiahordozók és az ipari fémek – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Az idei év tőkepiaci eredményei alapján megállapíthatjuk, hogy a fejlett országok közül az USA jelentette a húzóerőt, ami annak köszönhető, hogy láthatóan ők kezelték a leghatározottabban a válság teremtette megváltozott pénzügyi és gazdasági kihívásokat, így a világ legnagyobb gazdasága továbbra is 3 százalék körüli növekedési pályán maradt. Az eurózóna szempontjából az idei évet egyértelműen a tagországok válságainak túlélése jellemezte, ez pedig rányomta súlyát a régió részvényeinek teljesítményére. Régiók tekintetében 2010-ben a tőkepiacokon egyértelműen a feltörekvő országok teljesítettek a legjobban.

A fejlődő országok részvénypiaci teljesítményeit is túlszárnyalta azonban az arany, amely abszolút az idei év nyertese. A tipikusan menekülő befektetésnek tartott arany árának rekordszintre emelkedése annak tudható be, hogy az év folyamán többször is felerősödtek az újabb recessziót vizionáló előrejelzések, majd a vezető jegybankok határozott infláció-gyorsítást célzó intézkedései további lendületet adtak az arany árának. „Vélhetően a jövő évben ez a fokozott bizonytalanság csillapodni fog, ezért nem várjuk az aranyár további növekedését. Ehelyett elsősorban az energiahordozók és az ipari fémek iránti kereslet megugrására számítunk a már korábban említett, várhatóan növekvő nyersanyagkereslet miatt” – mondta el a szakember.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.