Az eurót hétfő késő délután közel 318 forinton jegyezték a bankközi devizapiacon, ezzel megdőlt a 2009 márciusában beállított eddigi historikus mélypont, 317 körül. A forint a világ legrosszabbul teljesítő devizája ma.
Jelentős gyengüléssel kezdte a hetet a forint, miután a Fitch Ratings negatívra rontotta Magyarország adósság besorolásának kilátását a múlt hét végén, valamint a Standard & Poor’s negatív figyelőlistára vette az országot, és elemzők szerint bóvli kategóriába kerülhet az ország. Reggel még 311-312 forint között jegyezték az eurót.
Mi történt most?
- Pénteken piaczárás után a Fitch „negatív” kilátást tűzött Magyarország adósbesorolásának margójára. Az S&P negatív figyelőlistára helyezte az országot; vagyis egyre közelebb kerülünk a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriához.
- Az ÁKK nem tudta értékesíteni a 6 hetes likviditási kincstárjegyeket.
- Jelentősen emelkedtek a kötvényhozamok a másodlagos piacon.
- Kormányzati jelzések szerint nincs szüksége Magyarországnak az IMF-re (készenléti hitelre).
-A külföldi befektetői környezet is negatívan befolyásolta a forinteszközöket.
Mi történt korábban?
- A végtörlesztéssel kapcsolatos aggodalmak miatt jelentősen esett a forint az elmúlt hónapokban.
- A gazdasági növekedési kilátások jelentősen romlottak (a költségvetést 1,5 százalékos növekedéssel tervezték, miközben az Európai Bizottság, valamint a Fitch szerint is 0,5 százalékos lesz a növekedés jövőre).
- A nem-ortodox gazdaságpolitikai lépések eredményeképpen növekedett a forint sérülékenysége, így erőteljesebben hat ránk a nemzetközi befektetői szentiment változása.
Célkeresztben Magyarország: A világ legrosszabb devizája a forint
- A görög és az olasz „dráma” (euróövezeti adósságválság) miatt csökkent a kockázati étvágy a piacokon, amely erőteljes eladói nyomás alá helyezte a feltörekvő devizákat.
Összességében továbbra is látható, hogy a forint volatilitása kiemelkedő, vagyis a jelenleg változékony (negatív) nemzetközi befektetői hangulat leginkább a hazai devizán látszik meg a régiós fizetőeszközök közül. A korábban már ismert tények mellett (magas államadósság, devizakitettség) a forint „immunrendszerét” az elmúlt hetekben gyengítette a kormányzat nem szokványos gazdaságpolitikája.
Elszállt a csődkockázat
Magyarország államadósságának törlesztésének leállása esetére köthető biztosítási felára (5 éves CDS-felár) a második legmagasabb a feltörekvő európai régióban Ukrajna után – mutat rá a Bloomberg. A CMA DataVision adatai alapján 11 bázisponttal, 578 bázispontra emelkedett a mutatószám, amely a legmagasabb szint 2009 márciusa óta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.