BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az áfaváltozások miatt vonzóbb lehet az autólízing

jelenlegi adójogszabály-tervezet szerint 2012-től a cégautót bérlő vagy lízingbe vevő vállalkozás is visszaigényelheti a bérleti és lízingdíjak forgalmi adóját, így ezek a konstrukciók jelentősen kedvezőbbé válnak a gépkocsivásárlással szemben.

Mindez várhatóan nemcsak a vállalati személygépkocsi-beszerzéseket alakítja majd át, de közvetve hatással lesz a magánszemélyek autóvásárlására is. A jelenlegi adótörvény-tervezet értelmében 2012. január 1-jétől a cégautó-használat után már nemcsak a bérbe- vagy lízingbe adó igényelheti vissza a díjakat terhelő forgalmi adót, hanem maga a bérlő, lízingbe vevő is csökkentheti költségeit ezzel a tétellel.

A változás jelentősen átalakítja majd a piacot, hiszen egy személygépjármű beszerzése esetén a korábbiakkal szemben akár 27 százalékos költségcsökkenést jelenthet a bérleti vagy nyílt végű lízingkonstrukció választása a saját forráshoz vagy a hitelhez képest.
A bérletkonstrukció esetében nem keletkezik kötelezettség a vállalkozás könyveiben, ezáltal nem romlanak a cég pénzügyi mutatói, azaz nem lesz gátja a további forráshoz jutásnak.

Amennyiben az üzemeltető a futamidő végén tulajdont szeretne szerezni a személygépkocsi felett, a hasonló konstrukcióban működő nyílt végű pénzügyi lízing is megoldást jelenthet. Mindemellett persze a teljes körű áfa-viszszaigénylésre vonatkozóan szigorú feltételeket ír elő a jogszabálytervezet, ezért a magánhasználatot transzparens módon kell nyilvántartani. A változás véleményem szerint közvetve a magánszemélyek autóvásárlási döntéseire is hatással lehet. Azok, akiknek lehetőségük lenne céges autóval közlekedni, de eddig nem tették, megfontolják majd a cégként történő személygépkocsi-bérlést vagy a nyílt végű lízingben történő vásárlást. A „lakossági versus céges beszerzés“ kérdésben árnyalja ugyan a képet, hogy a cégautóadó is emelkedik, mindemellett még így is megéri az új lehetőséget kihasználni, hiszen egy ötmillió forintos autónál több mint egymillió forint áfaértékkel számolhatunk.

A jogszabályváltozás az autólízing-piac mindkét nagy szereplői csoportjára hatással lesz: a flottamenedzsmenttel foglalkozó cégek, amelyek jelenleg elsősorban nagy- és multinacionális vállalatok kiszolgálását végzik, a kis- és középvállalati szektorral bővítik majd ügyfélkörüket, míg a magánszemélyekre és kkv-k közvetítésére szakosodott autókereskedők jelentős finanszírozási volumennel számolhatnak majd. Ugyanakkor hozzá kell tennünk azt is, hogy a jelenlegi európai gazdasági környezetben nem várható, hogy a gépkocsibeszerzések száma drasztikusan emelkedni fog, de a pozitív változás mindenképpen érezteti majd hatását.

A jogszabálytervezet a külföldi rendszámos autók népszerűségére is hatással lehet. Bár a regisztrációs adók mértéke nem változik, az j bérleti és lízingfeltételek kedvezhetnek e jelenség visszaszorulásának, hiszen az áfa-visszaigényelhetőség már nem okoz különbséget a német vagy szlovák és a magyar bérleti díjak között. Az „áfamentes” autóbérléssel már korábban, a 2000-es éveket megelőzően is találkozhattunk, azonban mindez most párosul először fejlett finanszírozói piaccal. A bérlet, illetve lízing népszerűségének növekedése tehát már csak a vállalkozások pénztárcáján múlik.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.