Féléves mélypontra süllyedt néhány napja a külföldiek állampapír-állománya az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint. A múlt hét közepén mindössze 4777,51 milliárd forintnyi névértékű forintos állampapír volt már csak külföldi kezekben, amire tavaly október eleje óta nem volt példa. Igaz, azóta emelkedett ez a mennyiség, a legfrissebb adat szerint 4837,18 milliárd forintnyi forintos állampapír van a külföldieknél.
A csökkenés így is tetemes az év eleji és tavaly év végi csúcsokhoz képest, amikor még bőven 5 ezer milliárd forint fölötti forintos állampapírt birtokoltak a külföldiek. Az állomány csökkenésében fontos szerepet játszottak a lejáratok is, amelyeket a jelek szerint nem újítottak meg a nemzetközi alapok. „Ebben az indexátsúlyozások is szerepet játszhatnak, egyes államoknak, például Nigériának a súlya nőtt a feltörekvő piaci alapokban, emiatt a többi államé, így Magyarországé is lecsökkent” – magyarázta lapunknak Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója.
Azt is rebesgetik a piacon emellett, hogy az egyik nagy külföldi befektető, a PIMCO is épített le magyar állampapír-portfóliójából. Ezt ugyan nem erősítették meg, Andrew Balls, a PIMCO vezérigazgatója viszont március közepén egy Bécsben megrendezett konferencián kifejtette: Magyarország kötvénypiaca a magas hozamok ellenére sem olyan vonzó, mint például Brazíliáé, nálunk ugyanis a kockázatok nagyobbak. A hozamok sem olyan magasak egyébként már, mint néhány hónappal ezelőtt, Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója szerint ez is csökkenti a magyar állampapírok vonzerejét a külföldi befektetők körében. Azt viszont, hogy a nemzetközi intézmények vásárlási kedve valamelyest visszaesett, mégsem lehet érezni a magyar állampapírpiacon, a hazai piac ugyanis felszívja a kieső mennyiséget.
Szalma Csaba szerint a bankszektor vásárolja most a kötvényeket. A hitelintézetek korábban a kéthetes jegybanki kötvényeket kedvelték a legjobban, ezek kamata viszont a folyamatos kamatvágások hatására egyre alacsonyabb lett. Az alapkamat jelenleg már csak 5 százalékos, a hosszú hozamok ezzel szemben még mindig 6-6,25 százalékon állnak. Mivel a bankokba még mindig áramlanak be a betétek a forrásoldalon, hitelezni viszont főleg a kereslet hiánya miatt a pénzügyi intézmények nem tudnak, így kénytelenek állampapírokat vásárolni.
A másik nagy felvevőpiaca az állampapíroknak a lakosság. A háztartások a csökkenő kamatok ellenére is intenzíven vásárolják ezeket az értékpapírokat, az egyes számú kedvencüknek számító, egyéves lejáratú Kamatozó Kincstárjegyből a múlt héten is 21,2 milliárd forintnyit jegyeztek le. Közvetett formában is kelendő az állampapír, a kötvényalapokba is öntik a pénzt a kisbefektetők. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint januárban és februárban csaknem 70 milliárd forintnyi friss megtakarítás került a kötvényalapokba, és a beáramlás valószínűleg azóta is töretlen.
A legnagyobb hazai kötvényalap, az OTP Optima vagyona például tegnap átlépte a 200 milliárd forintos lélektani határt. Ebben az alapban az év elején még csak 116 milliárd forint volt, 200 milliárd forint fölött pedig utoljára 2006 nyarán volt a vagyona. A szakemberek szerint egyébként azért is vásárolják olyan lelkesen a kisbefektetők a kötvényalapok befektetési jegyeit, mert azok visszatekintő hozamai rendkívül vonzóak a betéti kamatokhoz képest. A közeljövőben egyébként ugyanezek az alapok nem valószínű, hogy hasonló teljesítményre lesznek képesek, mint tavaly.
Megváltozott a kötvénypiac
Soha nem látott folyamatok játszódtak le a kötvénypiacokon a válság mögöttünk lévő öt éve alatt – derül ki a Pioneer Investments elemzéséből. Jelentősen visszaszorultak a teljesen biztonságosnak vélt papírok, a korábban a legjobb hitelbesorolást élvező fejlett államok közül ugyanis többeket elért a leminősítési hullám. A romló hitelbesorolásnak köszönhetően a fejlett kibocsátók körében is megjelentek a korábban szinte ismeretlen BBB vagy annál is rosszabb minősítésű kötvények.
A fejlődő piacokon eközben ellentétes irányú változást láthattunk: az amúgy is alacsonyabb szintről induló államadósság, a kedvezőbb költségvetési pozíció és a jobb növekedési kilátások miatt a fejlődő országok megítélése sokat javult. Így fordulhat elő, hogy ma ott tartunk, hogy az európai periférián magasabbak lehetnek a CDS-ek, mint számos feltörekvőnek nevezett piacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.