A működőtőke-beáramlás és a működőtőke-kivitel tavalyi rekordja az egyedi tételek mellett „az átfolyó tőkének” volt köszönhető – közölte a Világgazdasággal az NGM. A működőtőke be- és kiáramlás egyenlege ugyanakkor 2008 óta a legkedvezőbb, 2,251 milliárd euró volt. Ebben a kedvező fejleményben viszont a gazdasági tárca szerint nem játszottak szerepet az egyedi tételek.
„A bankoknak jelentős tőkeemeléseket kellett végrehajtaniuk az elmúlt időszakban a tőkehelyzetük rendezése érdekében” – fejtette ki a Világgazdaságnak Samu János, a Concorde makrogazdasági elemzője. A pénzintézetek nagy veszteségekkel néztek szembe, és az anyabankoknak pótolni kellett a tőkét – utalt többek között a bankadó hatásaira a közgazdász. „A bankok feltőkésítése nélkül a nettó tőkebeáramlás 333,7 millió euró volt 2012-ben” – tette hozzá Samu.
Az NGM lapunk kérdésére azt válaszolta, hogy a rekordszintű beáramlás döntően egyedi tételeknek – 3,931 milliárd euró átfolyó tőkének, illetve egyes külföldi tulajdonosok eszközportfóliója átrendezésének (3 milliárd euró értékben) – köszönhető, ezek a beáramlással párhuzamosan tőkekivitelként is megjelentek.
Idén az NGM szerint a magyarországi közvetlentőke-befektetés – egyedi, nagy értékű tranzakciók (például az E.On gázüzletágának megvásárlása, átfolyó tőke) nélkül – 3 milliárd euró körül lehet. „Középtávon évi átlag 3,5 milliárd euró értékű teljes magyarországi közvetlentőke-befektetést várunk, aezt nagyban befolyásolhatják az egyedi, nagy értékű tranzakciók, mind pozitív, mind negatív irányban” – közölték.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza arra hívta fel a figyelmet, hogy a tavalyi növekedési és beruházási adatok nincsenek összhangban a magas beáramlással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.