Jóval gyorsabban halad az Északi Áramlat ikervezetékének kiépítése a tervezettnél. Az 1224 kilométer hosszú második vezeték még az idén szolgálatba áll, és elindulhat rajta is az orosz gáz Európába. A vezetékrendszer első ága tavaly november óta működik, 27,5 milliárd köbméteres éves kapacitáson, az eddig eltelt időszakban sikeresen teljesítette az előírt 3,5 milliárd köbméter gáz továbbítását. A bővítéssel az ezen az útvonalon évente Európába érkező orosz gáz mennyisége a duplájára nő majd.
A második ág irányítórendszerének átállítása és a két vezeték összehangolása zajlott le először az alatt a tervezett üzemi leállás alatt, amelyet április közepére ütemezett be a beruházó orosz Gazprom Export. A vezeték három szakaszból áll, a tervek szerint e két hét alatt az elsőt fektették volna le, majd májusban és júniusban a további két szakaszt. Megfeszített munka árán azonban a kivitelezők egy szuszra lefektették mind a hármat, a művelet felügyelői pedig elragadtatva nyilatkoztak a kivitelezés pontosságáról és biztonságáról. A vezeték összecsatolását követően víztelenítik, kiszárítják és csatlakoztatják az oroszországi és a németországi állomásokhoz, az év végi üzembe helyezést követően pedig legalább 50 évig szolgálatban lesz a vezetékpár.
Európa eközben a déli gázfolyosó mihamarabbi kiépülésében is reménykedik. A beruházás kezdete és a beruházó kiléte is az azerbajdzsáni Sah Deniz II. gázmező tulajdonosainak döntésétől függ, amely ez év közepén várható. A fő esélyesnek tartott TAP-pal és a SEEP-pel kapcsolatban minden héten megjelenik egy-egy hír, azt boncolgatva, hogy Azerbajdzsán éppen az egyiket vagy a másikat preferálja-e. Az EU Nabucco projektje időközben parkolópályára került. Bár a konzorcium előállt egy új, gazdaságosabb tervvel, a szakma nem tartja lehetséges befutónak, Orbán Viktor miniszterelnök kedden a projekt kétes kilátásairól nyilatkozott. További bonyodalom, hogy az azeri gázt a TAP-ig elszállító Tanap (Trans-Anatolian Pipeline) körül tulajdonosi viták merültek fel, így a beruházás kezdetét határozatlan időre felfüggesztette az azeri Socar, valamint a török Botas és TPAO.
Míg Európa egyfelől a gázimport növelésére tesz kísérleteket az északi és déli gázfolyósók kiépítésével, addig egyesek szerint érdemes lenne a kontinensen saját belső termelésének növelésére összpontosítani. Sokat vitatott téma a nem konvencionális gáz, környezetkárosító hatása miatt Európában sorra tiltják be vagy függesztik fel a termelést az egyes államok. Ennek ellenére az EU ipari, kutatási és energetikai bizottsága egy olyan tanulmányt készített, amely a nem hagyományos gáz iparának ösztönzési lehetőségeit boncolgatja. Az európai energetikai vállalatok élén az osztrák OMV szintén azért harcol, hogy a jelenlegi, decentralizált helyzet helyett az EU vegye kézbe a szabályozást. Kérdés, ezt követően mennyi beleszólása lenne az egyes tagállamoknak abba, hogy a területükön folytathatódhat-e a gáztermelés e környezetkárosító módja.
Sah Deniz II.
A Sah Deniz második, 25 milliárd dolláros szakaszának fejlesztése a napokban elindult, pár év múlva kezdődhet a bő 850 milliárd köbméter gáz felhozatala. A mező két szakasza együtt évi 25 milliárd köbmétert termel az eddigi 9 milliárd után. Ennyivel el lehet látni egy – Bakuban építendő – 15 milliárd köbméter évi kapacitású gázcseppfolyósító üzemet is. Az LNG-üzem egy szénhidrogén-komplexum részeként 2020-ra készül el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.