BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Külföldön erősít pozícióin a Prime Rate

Növeli kivitelét, új piaci szegmensben és termékekkel jelenik meg, közben javítja hatékonyságát a folyamatosan nyereséges Prime Rate Kft. A térség legnagyobb digitális nyomdája – százmilliós beruházással – épp most vásárol új kötészeti gépet

A jövő héttől telepítik a térség legnagyobb digitális nyomdája, a Prime Rate Kft. új, kis példányszámú, keménytáblás termékek előállítására alkalmas gépsorát. A mintegy százmillió forintos beruházással a társaság a válság hatásaira és piaci átalakulására reagál.

„Az elmúlt években kis mértékben csökkentek a megrendeléseink. Jellemzően négy fő termékcsoportot kínálunk kizárólag vállalati ügyfeleknek: használati útmutatókat, marketing anyagokat (brosúra, szórólap, katalógus), számlakivonatokat és direkt marketing leveleket, valamint kis példányszámú könyveket. A magyarországi piac szűkülése mellett az is rosszul érintette a céget, hogy a nyomtatott kommunikáció helyett egyre nagyobb számban használnak elektronikus csatornákat a megrendelők, illetve, hogy a két nagy vevőnk külföldre vonult” – mondta el a Világgazdaságnak a budapesti, családi tulajdonú vállalkozás alapítója és ügyvezető igazgatója, Tomcsányi Péter, aki azonban megtalálta a kitörési pontokat.

Az első az export növelése. A nyomdacég múlt évi, mintegy 2,5 milliárd forintos árbevételéből már körülbelül 45 százalékot képviseltek a külföldi eladások, ami mögött az elmúlt években évi 15–20 százalékos exportbővülés állt. A cég ugyanazokat a termékeket kínálja külföldön mint Magyarországon, csak sokkal nagyobb és „érettebb” piacon, vagyis, ahol van kereslet és az árak kicsit magasabbak.

A fő piac Ausztria, Németország és Svájc. A Prime Rate ausztriai növekedését egy ausztriai cégfelvásárlási ügylet előkészítése is segítette (Börsedruck). Bár az ügylet kútba esett a cég átvilágítása során napvilágra került kockázat miatt, a Prime Rate-nek akkorra olyan mélységű ügyfélkapcsolatai alakultak ki a Börsedruck ausztriai vevőivel, és annyira megismerte partnere piacát és árképzését is, hogy cégvásárlás nélkül is át tudta venni az azóta felszámolt Börsedruck számos ügyfelét. Az export növelésekor fontos szempont az ügyfelekkel való közvetlen kapcsolat. Korábban a Prime Rate több megbízását is elveszítette amiatt, hogy az őt foglalkoztató fővállalkozó nem tudott megállapodni a megbízóval.

A másik kitörési pont a vállalati hatékonyság növelése, ami – mint Tomcsányi Péter gyorsan leszögezte – nem elbocsátást jelent, hanem a tényleges veszteségforrások kiszűrését és a vevői értékteremtés növelését.

Harmadikként, egy merész lépéssel a lakosság felé is nyitott a Prime Rate. A múlt év végén elindította az első webes nyomdai szolgáltatását a bookstreet53.com címen, megcélozva a fotókönyv piacot. A felhasználó egy ingyen letölthető szerkesztő szoftver és rengeteg dizájn-sablon segítségével állíthatja össze a saját fotókönyvét, amelyet az online megrendelés után egy héttel már a kezében is tarthat, a kiválasztott kivitelben.

Május elején a fotókönyvhöz hasonló elven készülő receptkönyvvel bővül a portfólió, amelynek tartalmát a felhasználó saját receptjeiből, de a Book Street 53. által erre a célra felkínált dizájn-sablonok segítségével készítheti el. Extra újításként kész könyveket, válogatásokat is kínál majd a weboldal, ezeket korlátozott módosításokkal, de szintén magukra tudják szabni a vásárlók, így válva társszerzővé a receptkönyvet eredetileg ajánló szerzővel.

A fotókönyv persze nem ismeretlen a piacon. Azt viszont saját cége erősségének érzi az igazgató, hogy riválisainál sokkal több sablont kínál, s hogy a könyvre helyezi a hangsúlyt, nem a fotónyomtatásra. „A digitális könyvkiadás lehetőségeit ültetjük át a lakossági igényekre, ebben egy komoly kitörési pontot látunk” – vallja Tomcsányi Péter. Amennyiben a következő hónapok az elmélet helyességét bizonyítják, akkor tervei szerint további országokban is megjelenik a cég ezzel a szolgáltatással.

Akvizíció itthon

Ha Ausztriában nem is, Magyarországon nemrég bevásárolt a Prime Rate. Először 33 százalékot vásárolt a DoqSys Kft.-ben, majd tovább növelte tulajdoni hányadát. A DoqSys-t stratégiai befektetésnek tekintik, mert a cég profilja erősen különbözik az övéktól. A DoqSys a jelentős, évi 10–100 ezer darabos számlaforgalmat bonyolító nagyvállalatok „purchase to pay” ügyleteit optimalizálja, tehát automatizálja a vásárlástól a kifizetésig tartó folyamatot. A Prime Rate a DoqSysnél az ügyviteli és szkennelési feladatokban nyújt segítséget.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.