BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erre készül Magyarországon a Lenovo

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A személyi számítógépeken túl új termékekkel erősítené pozícióját Magyarországon a kínai Lenovo, amely a jövőben a vállalati és lakossági szegmens mellett az államigazgatási szektort is megcélozza. A társaság itthon hagyományosan sok gépet értékesít a vállalati szférának, és folyamatosan nő a részesedésük a lakossági szegmensben is, eddig azonban az államigazgatási szektorban csak eseti jelleggel jelentek meg.

Még a folyó üzleti évben dobogós helyre kerülne a hazai személyi számítógépek (PC) piacán a kínai Lenovo. A társaság, amely globálisan már a piacvezető pozícióért küzd, sőt a Gartner legutóbbi negyedéves jelentése szerint a július és szeptember közötti három hónapban meg is előzte a korábban hét évig uralkodó amerikai HP-t, a világ összes pontján igyekszik erősíteni a pozícióit, s nincs ez másként az egy térségként kezelt európai, afrikai és közel-keleti (EMEA) régióban sem – mondta lapunknak Lukács Anita, a Lenovo hazai érdekeltségének vezetője.

A kínai társaság áprilisban indult üzleti évében azt tűzte ki célul, hogy ebben a térségben az akkori ötödik pozícióból a következő 12 hónapban a harmadik helyre lépjen előre, ezt azonban már idén őszre sikerült teljesítenie a cégnek. A Lenovo szeptember végére az EMEA régióban 10,8 százalékra növelte részesedését, köszönhetően annak, hogy egy 8 százalékkal szűkülő piacon több mint 27 százalékos forgalombővülést értek el. Lukács Anita jelezte: komoly sikerként értékelik, hogy a legnagyobb nemzeti piacokon ennél is nagyobbat ugrottak, hiszen Németországban, illetve Oroszországban már piacvezetőnek számít a Lenovo, s ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a vártnál előbb dobogós pozícióba kerültek a térség országaiban.

Itthon ezt ugyan még nem sikerült elérnie a vállalatnak, amely Magyarországon az elmúlt negyedévekben a negyedik legnagyobb PC-gyártónak számított, a Lenovo hazai egységének vezetője azonban úgy látja, hogy a következő hónapokban hazánkban is még előrébb lépnek majd. Ez az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján nem tűnik lehetetlen vállalkozásnak, hiszen bár itthon a PC-piac koncentráltabb, mint a régió egészében – amit jól mutat, hogy Magyarországon a kínai cég 13,3 százalékos jelenlegi részesedése is csak a negyedik helyre elég – a tendenciák azonban igen hasonlóak, mint az EMEA-térségben: miközben a teljes hazai PC-piac forgalma az elmúlt negyedévben 13 százalékkal szűkült, a Lenovo hatodával tudta növelni értékesítését.

A kínai vállalat egyébként mind a lakossági, mind a vállalati szegmensben erős: előbbiben az asztali gépek és a notebookok esetében is már globális piacvezetőnek számít, míg utóbbiban a laptopoknál sikerült megszereznie világszinten a vezető pozíciót. Lukács Anita elmondta: a társaság itthon hagyományosan sok gépet értékesít a vállalati szférának, és folyamatosan nő a részesedésük a lakossági szegmensben is, eddig azonban az államigazgatási szektorban csak eseti jelleggel jelentek meg.

A jövőben azonban ezen mindenképpen változtatni szeretne a cég, s ennek érdekében a közelmúltban fel is vettek egy embert, akinek kizárólag a kormányzati eladások felfuttatása lesz a feladata – emelte ki. Lukács Anita ugyanakkor hangsúlyozta: a Lenovo nem kizárólag a PC-szegmensre koncentrál, a jövőben mind globálisan, mind Magyarországon más termékek piacain is szeretnék megerősíteni pozíciójukat. A táblagépeladások tekintetében például Kínában már második a vállalat, s ezen a területen a következő negyedévekben hazánkban is igen dinamikus bővülést várnak. A cég itthon ugyan már tavaly belépett a tabletpiacra, eddig azonban elsősorban a márkanév fogyasztókkal való megismertetése volt a céljuk ebben a szegmensben.

A következő hetekben ugyanakkor több új termékkel is kijön a Lenovo, ezektől pedig már a forgalom érezhető növekedését várja Lukács Anita. Hasonlóak a céljai a magyarországi érdekeltségnek az úgynevezett hibrid – táblagépből notebokká alakítható – eszközök esetében is, amelyeknél szintén most erősítik meg a termékportfóliót. A cég vezetője a Világgazdaságnak elmondta: az elmúlt hónapokban egyértelműen azt tapasztalták, hogy a vállalati szektor érdeklődése is megnőtt a tabletek iránt, a céges felhasználók számára azonban fontos lehet, hogy számítógépként is használhassák ezeket a készülékeket, ez pedig komoly lökést adhat az ilyen konvertibilis gépek értékesítésének.

Jöhetnek az okostelefonok

A fenti termékek mellett a cég komoly lehetőséget lát az okostelefonok szegmensében is, Magyarországon azonban ezek piacra dobása egyelőre nem merült fel.

A társaság Kínában már több mint egy éve értékesít smartphone-okat, s hazájában, ebben a szegmensben is sikerült a második helyre előrelépnie a cégnek, ennek ellenére túl sok országban még nem jelentek meg az okostelefon-piacon. Az üzleti év első felében kezdték meg a forgalmazást Pakisztánban és Indiában, az elmúlt negyedévben pedig Oroszországban is.

A magyarországi rajt szempontjából ez utóbbi lehet fontos, az orosz piac ugyanis már ugródeszkaként szolgálhat Európa, s különösen Kelet-Közép-Európa felé.

A társaság Kínában már több mint egy éve értékesít smartphone-okat, s hazájában, ebben a szegmensben is sikerült a második helyre előrelépnie a cégnek, ennek ellenére túl sok országban még nem jelentek meg az okostelefon-piacon. Az üzleti év első felében kezdték meg a forgalmazást Pakisztánban és Indiában, az elmúlt negyedévben pedig Oroszországban is.

A magyarországi rajt szempontjából ez utóbbi lehet fontos, az orosz piac ugyanis már ugródeszkaként szolgálhat Európa, s különösen Kelet-Közép-Európa felé. -->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.