BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Helikoptercsere, de miből?

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Jövőre indulna a hazai helikopterflotta cseréje, ám a költségvetés tervezetében nincs nyoma a készülődő beszerzésnek. A kialakulóban lévő terv szerint viszont a honvédség és a mentők beszerzését egy tenderben oldanák meg, ami jót tenne a költséghatékonyságnak

Hamarosan dönthet a kormány a hazai helikopterflotta cseréjéről – írta pénteki számában a Napi Gazdaság. A lap szerint a kormány összevonná az Országos Mentőszolgálat és a honvédség beszerzéseit. A közös beszerzés a lapunknak nyilatkozó szakértők szerint újszerű, ugyanakkor racionális ötlet, hiszen több gép együttes beszerzésével csökkenthetők annak költségei. Ezen belül is előtérbe kerülhet a vegyes helikopterflotta vásárlása, vagyis a különböző méretű és képességekkel rendelkező gépek beszerzése, ami jobban megfelel a hazai igényeknek. Hiszen például a HM gépeinek sem csak harcban kell helyt állniuk, de hazai katasztrófahelyzetekben is. Ez utóbbi esetben pedig egyaránt fontos, hogy az országnak legyenek mentésre és nehezebb rakományok szállítására használható gépei.

A HM gépparkjából jelenleg már legfeljebb 2-3 gép bevethető, ezzel a hiánnyal ugyanakkor az ország leginkább akkor szembesülne, ha egy súlyosabb árvízi- vagy hókatasztrófában lenne szükség nagyobb teherbírású gépek bevetésére, vagy egy, a Mal katasztrófájához hasonló helyzetet kellene kezelni, mely a jelenlegi flottával már igen nehezen lenne megoldható. A mentőhelikopterekből ráadásul eközben két gép cseréje már jövőre elkerülhetetlen lesz, miután egy hajtóműves gépekkel a szabályok szerint már nem lehet majd menteni.

A finanszírozási oldalon ugyanakkor bőven akadnak kérdőjelek, hiszen a jövő évi költségvetésben a beszerzés hozzávetőlegesen százmilliárdosra becsülhető költsége nem szerepel. A jövő évi költségvetés tervezete szerint a Honvédelmi Minisztérium (HM) 241,55 milliárd forinthoz – ami prognosztizált GDP 0,79 százaléka – jut a központi büdzséből. Így az idei szinthez képest gyakorlatilag nem változik a HM költségvetése, az idén 241,378 milliárdból gazdálkodhatott a tárca. Maga a tárca 81,6 milliárdot kap, míg a Magyar Honvédség 115,6 milliárd forintot.

A személyi juttatások és járulékok 2014-re tervezett teljes kiadási előirányzata 114,62 milliárd forint, a dologi kiadásokra pedig 107,9 milliárdot szán a tárca. A csapatok és intézmények saját hatáskörű beszerzésére, a katasztrófavédelmi feladatokra és az egészségügyi szakanyagellátásra 16,931,7 milliárdot terveznek. A felhalmozási kiadások között gépjármű-beszerzésre 3,4 milliárd, logisztikai beszerzésekre, felújításokra 2,3 milliárd, harcászati URH rádiók beszerzésére 1,3 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben.

Mindezek alapján egyelőre nem világos, milyen finanszírozási konstrukcióban oldják meg majd a beszerzést. Ez persze önmagában nem jelent borítékolható csúszást, hiszen egy ekkora tendernél az ellentételezést nem csak a folyó évi költségvetés terhére, és nem feltétlenül egy összegben lehet megoldani.

A felújítás, mint megoldás már kizárt

A Magyar Honvédségnél most rendelkezésre álló, orosz Mi–8 típusú közepes szállítóhelikopterek üzemideje hamarosan lejár, már csak idén teljesíthetnek szolgálatot, ezután kivonják őket a hadrendből, mert a további üzemidő-hosszabbításuk már nem lehetséges. A szintén hadrendben lévő Mi–17-esek felújítása elvben még lehetséges lenne, ám számos hátránnyal is járna. Így valódi megoldás csak a géppark cseréje lenne.

A tét viszont nem kicsi: a terv az eddig napvilágot látott információk szerint több mint 20 gépre vonatkozik, így százmilliárdos nagyságrendű kiadást jelent.

A tét viszont nem kicsi: a terv az eddig napvilágot látott információk szerint több mint 20 gépre vonatkozik, így százmilliárdos nagyságrendű kiadást jelent. -->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.