BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szakemberhiánytól félnek a vezérek

Tíz magyar vezérigazgatóból közel kilenc attól tart, hogy nem talál megfelelő szakembereket. Ennek ellenére létszámbővítést terveznek.

A túlszabályozottságtól félnek leginkább a világ vállalatainak vezetői – derül ki a PwC vezérigazgatói felméréséből. Jelentős a különbség a régiók között a kockázatok megítélésében: a Közel-Keleten a vezérek 94 százaléka tart inkább a geopolitikai feszültségek élesedésétől, Afrikában pedig az árfolyam-ingadozás okozza a legtöbb félelmet (87 százalék). Ázsia vezetői a szakemberhiánytól tartanak, Észak-Amerika vállalatainak első emberei pedig az adóemeléstől félnek leginkább.

A magyar vállalati vezetők körében egy éve még ugyanúgy a túlszabályozottságtól való félelem dominált, ahogy Európában. Mára azonban ennek helyét egyértelműen átvette a fenyegető szakemberhiány. A hazai vállalatvezetőknek több mint a fele (51 százaléka) nyilatkozott úgy, nagyon tart attól, hogy alapvető fontosságú szakemberekből nem talál megfelelőt, és több mint egyharmaduk (34 százalék) pedig azt mondta, hogy némileg tart ettől. Ehhez képest a túlszabályozottság értékei (28 százalék nagyon, 45 százalék némileg) sokkal alacsonyabbak. Mint Mekler Anita, a PwC adó- és jogi tanácsadási üzletágának cégtársa elmondta, a felmérés készítése során időről időre előkerült a téma, a vezérek vissza-visszatértek erre a problémára. Ez látszik abban is, hogy a vállalati ösztönzők is színesedtek, ma már nemcsak a fizetéssel próbálják megfogni a magyar vezetők a munkatársakat, ugyanakkora szerepe van például a munkahelyi kultúra formálásának a tehetségmenedzsmentben, mint a fizetésnek és az anyagi ösztönzőknek (42 százalék), illetve előtérbe került a vezetői utánpótlás biztosítása is (41 százalék) – igaz, a globális felmérésben azért a ez utóbbi valamivel nagyobb (49 százalékos) aránnyal szerepelt.

Futó Péter, a felmérés partnere, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke szerint a jól képzett munkaerő hiánya lassan a vállalkozások versenyképességét és így az ország gazdasági növekedését befolyásolja. „Örömteli, hogy a 6,5 százalék körüli munkanélküliségi mutatónk az egyik legjobb jelenleg az EU28 tekintetében. Ugyanakkor az érem másik oldalát is meg kell vizsgálnunk: több ezer fő hiányzik itthon az IT-ágazatból, a szolgáltató központokból, az egészségügyből, nem is beszélve a vendéglátóiparról és az építőiparról, ahol egyre komolyabb a szakemberhiány” – hangsúlyozta Futó.

A felmérésből az is látszik, hogy a probléma az idő előrehaladtával tovább növekedhet, hiszen egyre több társaság tervez munkaerő-felvételt. Egy éve a vezérek 42, most már 54 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy létszámbővítést tervez.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.