BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós szabályozás miatt drágulhat az internet

DÍJEMELÉS Hatóságilag szabályozott díjakkal késztetné innovációra a legnagyobb távközlési szolgáltatókat az Európai Unió. A The New York Times értesülései szerint Neelie Kroes a digitális ügyekért felelős uniós biztos felvetette az úgynevezett hurokátengedési díjak emelését a közösségben, miután úgy véli, hogy az ily módon befolyó pénzt hálózataik modernizálására fordítanák a vállalatok.

Hurokátengedés alatt azt a folyamatot értjük, amely során a saját hálózattal rendelkező szolgáltatók bérbe adják vezetékeiket a kisebb cégeknek, azaz így azok a vállaltok is szolgáltathatnak egy adott területen, amelyek ott egyébként nem építettek ki saját infrastruktúrát. Az elmúlt egy évtizedben – a liberalizáció megindítását követően – az ilyen tranzakciók jelentették a korábbi nagy távközlési monopóliumok egyik legfontosabb bevételi forrását. A verseny élesedésével ugyanakkor az árak folyamatosan estek.

A biztos ötlete azért okozott némi meglepetést, mert egy éve még épp ellentétes módon próbálta rávenni a cégeket az innovációra: akkor az volt az elképzelés, hogy az árak csökkentése készteti majd fejlesztésre a cégeket, amelyek új, nagyobb sebességre képes hálózataik bérbeadásáért több pénzt kaphatnak. A mostani fordulatot nem meglepő módon, a piacon általában bérlőként megjelenő cégek nem fogadták túl lelkesen: Vittorio Colao, a Vodafone vezérigazgatója például már a piac újramonopolizálásáról beszélt.

Neelie Kroes elképzelése szerint egységesítenék a jelenleg a helyi hatóságok által szabályozott, s ezért országonként eltérő hurokátengedési díjat az EU-ban. Az egy fogyasztóra jutó havi költség 8 és 10 euró között lenne. Ez ugyan nem tér el jelentősen az uniós átlagtól (ami 8,62 euró), egyes országokban, s különösen a kelet-közép-európai államokban azonban komoly drágulást eredményezne. Térségünkben ugyanis hagyományosan alacsonyak a hurokátengedési díjak, így Szlovákiában például alig 4,2 euró, de a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság egy közelmúltban kiadott jelentése szerint nálunk sem éri el az 1800 forintot, azaz a 6,2 eurót.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy szakértők szerint a szolgáltatók biztosan áthárítják majd a többletterhet a fogyasztókra.

A biztos ugyanakkor nem véletlenül folyamodik ilyen, sokak által drasztikusnak tartott eszközökhöz. Az EU célkitűzései szerint ugyanis 2020-ra minden uniós háztartásban széles sávú internet kell, hogy legyen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.