Jelentősen romlott Magyarország korrupciós indexe, immáron a kelet-európai térségben is a legrosszabb a helyzet megítélése – derült ki az EY 14. globális visszaélési felméréséből, amelyben 3200 vállalatvezetőt kérdeztek meg világszerte. A világ 66 országában készített kutatás szerint a vezérek továbbra is súlyos problémának tartják a korrupciót, a válaszadók 39 százaléka vélte úgy, hogy náluk széles körben elterjedt ez az üzleti gyakorlat. A válaszadók harmada számolt be valamilyen személyes érintettségről. Magyarországon a megkérdezett 50 cégvezető 66 százaléka mondta azt, hogy a vesztegetés és a hasonló üzleti megoldások széles körben fordulnak elő, ami Kelet-Európában is a legmagasabb aránynak számít. Az arány a tavalyi felmérésben még kisebb, 62 százalékos volt (igaz, ebből messzemenő következtetést azért nem szabad levonni, mert csupán annyit jelent, hogy kettővel többen mondták magasnak a korrupciós szintet a vezetők közül a tavalyinál). Ami rosszabb, az a tendencia: hiszen míg nálunk romlik vagy stagnál, addig a térség más országaiban inkább javul a korrupciós percepció. Igaz, mindeközben a fejlett piacokon is emelkedett a visszaéléssel összefüggő magatartásformák előfordulása: a korábbi felméréshez képest négy százalékponttal nőtt a korrupció széles körű elterjedtségéről nyilatkozók aránya, elérve a 21 százalékot. A kutatás szerint az idén olimpiát rendező Brazíliában két év alatt 20 százalékpontos emelkedéssel 90, Ukrajnában 88, Thaiföldön és Nigériában pedig 86 százalék azon cégvezetők aránya, akik a megvesztegetési ügyek széles körű elterjedtségéről számoltak be.
A korrupciós hajlandóság ugyanakkor a térségi átlagnak, illetve a fejlődő országokénak megfelelő: 60 százalék utasítja itt el az üzletszerzéshez esetleg szükséges etikátlan cselekedetek mindegyikét, míg ez a fejlett piacokon 70 százalék. Magyarországon megvesztegetés gyanánt egyébként a személyre szóló ajándék és a vendéglátás dívik, készpénzt igencsak kis arány (6 százalék) ajánlana fel. Összehasonlításul: Kínában a cégvezetők 52 százaléka, Szlovákiában 48 százalékuk gondolja úgy, hogy fizetne az üzleti előnyökért. Mindeközben nemzetközi és magyar szinten egyaránt tapasztalható az igény az átláthatóságra. Világszerte a megkérdezett cégvezetők több mint kilenctizede, Magyarországon 100 százaléka értett egyet azzal, hogy fontos az üzleti partnerek valós tulajdonosi szerkezetének ismerete (utóbbi aránnyal hazánk a finn és norvég vállalatvezetői átláthatósági normákat követi).
A vezetők ugyanakkor a megoldást az államtól várnák, bár a kutatás szerint a fejlődő piacokon, így Magyarországon is, erősödik az a vélemény, hogy a korrupcióért felelősöket nem büntetik meg. A magyar válaszadók kétharmada szerint nem hatékony az állam korrupció ellenes fellépése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.