Mozilla Firefox alatt kezdőlapnak
×Mozilla Firefox böngésző alatt, úgy tudja a VG.hu-t kezdőlapnak állítani, hogy az egér bal gombját nyomva tartva a címsor mellett levő VG ikont ráhúzza a kis házikó ikonnal jelölt kezdőlap gombra.
Belépés
×VÉLEMÉNY / HÁTTÉR
Nézzen másként az IMF a tőkemozgások ellenőrzésére
Mik ezek?
× A sorban látható gombokkal a webes közösségi hálózatokon - iWiW, Facebook - fejezheted ki egy kattintással tetszésedet vagy
oszthatod meg a cikkel kapcsolatos véleményedet ismerőseiddel.
"Tetszik" / "Like" gomb. Ezzel a gombbal a Facebookon fejezheted ki tetszésedet a cikkel kapcsolatban - üzenőfaladon
egyszerűen csak annyi jelenik meg, hogy kedveled ezt a cikket. Ha most éppen be vagy jelentkezve a Facebookra, akkor azt is
látod, hogy ismerőseid közül valakinek tetszett-e már ez az írás. Ha nem vagy bejelentkezve, a gomb megnyomása után ezt
egyszerűen megteheted. (Ez a gomb tényleg csak egy szimpla tetszésnyilvánítás - ha a cikkel kapcsolatban egyből véleményt is
megosztanál, akkor használd a cikk alatti szürke hátterű sorban található "Facebook" feliratot.)
"Megosztás az iWiW-en" gomb. Ezzel a gombbal a legnépszerűbb magyar közösségi oldalon, az iWiW-en tudsz tartalmat
megosztani. A felugró ablakban beírhatod véleményedet is, és ha épp nem vagy bejelentkezve, egyben azt is megteheted.
Azt persze látni kell, hogy Brazília elügyetlenkedte a tőkebeáramlás lehűtését célzó akcióját. Luiz Inácio Lula da Silva elnök az intézkedések bevezetése előtt alig néhány nappal is cáfolta a tőkeforgalom korlátozásáról szóló híreket. Az ilyen lépésekben elszántságot kell mutatni, mindaddig, amíg megfelelő hatás nem jelentkezik. A bátortalanság itt kontraproduktív és visszaüt.
A brazilok intézkedése mindazonáltal szimbolikus, mert arra utal, hogy a feljövő országok túlléphetnek a külföldi finanszírozás iránti végzetes és bukott vonzódáson. Mint azt utóbb rangos közgazdászok – Arvind Subramanian és John Williamson – is megállapítják, a feltörekvő piacok inkább segítséget érdemelnének az IMF-től a tőkebeáramlás óvatos megtervezésében, semmint bilincset a csuklójukra. Ennyiben szerencsétlen Strauss-Kahn azon megállapítása, hogy a tőkemozgás megadóztatása költséges és hatástalan.
Ha arról van szó, hogy a tőkeforgalom ellenőrzését könnyen meg lehet kerülni – például a tranzakciók időzítésével vagy számlázási machinációkkal –, akkor a korlátozásnak amúgy is csekély hatása lenne az áramlás mértékére, és minimális költségvonzat hárulna a piaci résztvevőkre (bár a kormányoknál jelentkezne némi adminisztratív kiadás). Ha azonban a piaci szereplőkre – például a tranzakciók megadóztatása miatt – jelentős terhek hárulnának, az ténylegesen visszafogná a tőkebeáramlást.
Különös, hogy Strauss-Kahn az ösztönös megnyilvánulásaival ilyen mértékben túllő a célon a tőkeforgalom ellenőrzése ügyében. Okkal gondolhatnánk ugyanis, hogy egy szocialista – az ő esetében francia szocialista – pénzügyi kérdésekben jobban hajlik a szkepticizmusra. A paradoxon azonban inkább csak látszólagos, mint valóságos, mert a pénzügyi piacok sokat köszönhetnek a francia szocialistáknak.
A közfelfogás szerint a globális piacok teljes felszabadításáért elsődlegesen az amerikai pénzügyminisztérium és a Wall Street felelős. Eredendően azonban ennél nagyobb hatást fejthetett ki a francia szocialisták pálfordulása a nyolcvanas évek elején. A párt Francois Mitterrand alatt először egy keynesi ihletésű reflációs kurzussal próbálkozott, a tőkemenekítés azonban 1983-ban a program megszüntetésére kényszerítette az akkor kormányzó francia szocialistákat, akik ezt követően magukévá tették a globális léptékű liberalizáció gondolatát.
A Harvard Business School egyik kutatója, Rawi Abdelal szerint ez volt az az esemény, amely globális normává tette a szabad tőkeáramlást. Ebben a folyamatban az első állomás az Európai Unió volt, ahol szintén két francia – Jacques Delors, az
Európai Bizottság elnöke és a jobbkezének tekintett Pascal Lamy – játszott úttörő szerepet. A világméretű liberalizáció elvét ezt követően tette magáévá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), illetve az IMF, amelyet akkor egy másik francia, Michel Camdessus vezetett, ő Mitterrand idején a Banque de France élén is állt.
A valutaalap mostani reakciója a brazil tőkeforgalmi adóra jól tükrözi, mennyire beivódott a gondolkodásba a pénzügyi fetisizmus, és milyen nehézzé vált a kérdésben bármiféle kiegyensúlyozott álláspont érvényesítése. A probléma nem csak a politikai jobboldal piaci fundamentalizmusából ered, mert a képzelőerő elégtelensége az egész ideológiai spektrumot jellemzi.
A tőkeforgalom korlátozására utalva gyakran idézik John Maynard Keynes egy nevezetes kijelentését: „Amit hajdan eretnekségnek tartottak (mármint a tőkeáramlás korlátozását), az idővel az ortodoxia részévé vált.” Ez a Bretton Woods-i éra hajnalán hangzott el, 1945-ben. A sors iróniája, hogy most, több mint hatvan évvel később ugyanilyen mértékben kell átállítanunk a gondolkodásunkat.
Dani Rodrik a Harvard Egyetem politikaigazdaságtan-professzora
Copyright: Project Syndicate, 2009@ www.project-syndicate.org
A cikk küldése e-mailben
×AZ AUTÓ-MOTOR AJÁNLJA
HOZZÁSZÓLÁSOK
Tisztelt Látogatónk!
Ha hozzá kíván szólni cikkeinkhez és még nem regisztrálta magát, ide kattintva megteheti.
Adatai megadása után a belépéshez szükséges jelszavát emailben küldjük el Önnek.
HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ
- Szöveg mérete
- Cikk továbbküldése
- Cikk nyomtatása
- Ossza meg!

KAPCSOLÓDÓ TÉMÁK
Pénzügyi és gazdasági válság
Subprime válságnak indult, mára az egész szabadpiaci rendszert veszélyeztető krízis lett
KAPCSOLÓDÓ ANYAGOK
A ROVAT TOVÁBBI HÍREI
MEGYEI HÍREK
Partnerek
- Legfrissebb
- Legolvasottabb
- Legvitatottabb
- Wirtschaftsblatt: Magyarországnak a zsebében van az IMF
- Soros: A németek gyilkos receptje társadalmi drámák sorát hozhatja
- Elemző: Lázár terve államcsődre utalhat a befektetők szemében
- FTD: "Újabb csapás a szorult helyzetben lévő Magyarországra"
- Elemzők: Van "némi igazság" az NGM állításában
- Orbán: Jobboldali plebejus vagyok
- Görög válság - Most tényleg besokallt az EU
- 2014-ben jöhet az e-útdíj, fizetős lehet az M0-s
- Hogyan változik a fizetése februárban - Teljes bértábla, itt
- Kritikus szint felett a magyar hozam
| USD/HUF | 223.19 | +0.076% | ![]() |
| EUR/HUF | 292.77 | +0.063% | ![]() |
| CHF/HUF | 242.4 | -0.029% | ![]() |
| EUR/USD | 1.3108 | -0.065% | ![]() |
BUX (zárva)
2012. február 6. 17:0615 perccel késleltetett adatok!
- Képgalériák
- Videogalériák







Árnyomás az árampiacon
Drámai zuhanásban a lakáspiac
Csányi birodalma: Kiútkeresés a válságból
Rekordalacsony ráta
Hungarikumok: világhír, de csak itthon
Spórolnak a Volánok
Megszorítások mindenhol
Árrobbanás előtt a hazai földpiac
Nyomul a PC-ipar
Erősödő keleti verseny
Ingatlanadó: újabb kudarc