Kísértet járta be a davosi világgazdasági fórumot a múlt héten, a defláció kísértete. Megszállta a részvevőket a félelem, hogy Japán és Európa – pontosabban az eurózóna – a beruházásokat és a fogyasztást fékező defláció, áresés állapotába rántja a globális gazdaságot. Eddig elveszett évtizedről beszéltek az elemzők, ám most Davosban már egy évszázadig tartó pangás esélyeit taglalták, ami kétségkívül riasztó újdonsága a hosszú távú prognózisoknak.
A deflációra a válasz az élénkítés, a jegybanki eszközvásárlás, a mennyiségi lazítás. A következmény pedig a valuták leértékelődése. A leértékelődés másutt viszont felértékelődés, amire a válasz ugyancsak az árfolyam gyengítése lehet. Ez a nyílt vagy burkolt valutaháború.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF), amely a minap mérsékelte októberi globális növekedési előrejelzését, lelkesen üdvözölte, hogy az Európai Központi Bank (EKB) végre rászánta magát a mennyiségi lazítás néven ismert likviditásbővítő program meghirdetésére. A cél az, hogy az eurózóna elkerülje a deflációt, visszaterelje az inflációt az éppen két százalék alatti célhoz, serkentse a bankok hitelezését, növelje a belső keresletet. Hasonló megfontolások vezérelték a japán Abe Sindzó kormányát, amely most már két éve próbálkozik ezzel a megoldással.
A davosi figyelem középpontjába ezért az Egyesült Államok került, amely nem habozott a mennyiségi lazítás és a fiskális ösztönzők bevetésével, s másként adagolva ezeket az eszközöket, hamarabb kikecmergett a pénzügyi válságból, mint Japán vagy Európa. Ebből arra a következtetésre jutott David Ignatius, a The Washington Post publicistája, hogy Davosban végleg eldőlt: a költségvetési stimulust alkalmazó országok sikeresebbek voltak, mint a megszorítást szorgalmazók.
Az ítéletalkotással azonban még várna William White, a bázeli Nemzetközi Elszámolások Bankjának (BIS) volt vezető közgazdásza, aki a nemzetközi pénzügyi rendszer állapota miatt sokkal inkább aggódik ma, mint 2008 előtt, amikor a pénzügyi válság előrejelzésével tekintélyt szerzett magának. Azt mondja, hogy a jegybanki mennyiségi lazítás a leértékelés burkolt formája, az országok egymással vetélkedve próbálkoznak ezzel a módszerrel, hogy gazdaságuk versenyképességét javítsák.
A jegybanki beavatkozásoknak a következménye – nem kimondott célja, ahogy azt a Húszak Csoportjának számos közleménye tartalmazza – az árfolyamok gyengülése. Ez egyrészt serkenti a kivitelt, élénkítheti a gazdaságot, másrészt drágítja a behozatalt, tehát mérsékli a deflációs veszélyt. A főbb kereskedelmi partnerek és versenytársak valutái viszont felértékelődnek, vagyis a hatás fordított.
A válasz erre többnyire a lazább monetáris politika, a kamatcsökkentés, és a szigorúbb költségvetési politika. Ez a valutaháború legalább két éve dúl, amióta Japán a mennyiségi lazítás útjára lépett, hangoztatta szintén Davosban Gary Cohn, a Goldman Sachs elnöke. Ám a valutaháborút 2010-ben említette először Guido Mantega, akkori brazil pénzügyminiszter, hiszen a lazítást az Egyesült Államok kezdte. A dollár gyengülése nehéz helyzetbe hozta a feltörekvő országokat, amelyek exportérdekei sérültek a valutáik erősödése miatt. Az amerikai jegybanki politika kifutásával, illetve a japán, s most az európai könnyítések meghirdetésével megint új helyzet keletkezik. A kamatemelés reményében a tőke az Egyesült Államokba vándorol, amire például Brazíliában tetemes kamatemeléssel kellett reagálni.
A Bloomberg adataiból az derül ki, hogy ebben az évben a leginkább leértékelődő tíz deviza közül nyolc olyan ország fizetőeszköze, ahol defláció ütötte fel a fejét, vagy ahol a gazdasági vezetés az árfolyam gyengítésére törekszik. Ezek az államok a deflációt exportálják, pont azt a ragályt terjesztik, amitől a gazdaság szereplői a legjobban félnek. Egy év alatt a dollár bő húsz százalékkal értékelődött fel az euróhoz, és nagyjából 15 százalékkal a jenhez képest. Közben megfeleződtek az olajárak. Az amerikai gazdaság növekedési üteme kiemelkedő a fejlett gazdaságokéhoz képest, így a jegybank szigorítana, de az EKB új nagyszabású eszközvásárlási programja és az euró további leértékelődése miatt rákényszerülhet arra, hogy elhalassza a nyárra várt döntést, hiszen az infláció a tengerentúlon is jóval a cél alatt tanyázik. Az angol jegybank hasonló dilemmával küzd. És a japán-európai hatásra kamatot vágott a kanadai, az indiai, a dán jegybank. A svéd februárban hirdethet negatív kamatot. A svájci pedig – függetlenül az időzítéstől és a módszertől – szintén jórészt az EKB miatt került lépéskényszerbe.
Az eurózóna elemezőinek körében még a jegybank döntése előtt nagy szakmai vita bontakozott ki, vajon a várható pénzesőnek milyen érdemi következményei lehetnek. A nézetekben egy közös pont biztosan található. Ez pedig az árfolyam gyengülésének az exportra és az inflációra gyakorolt kedvező hatása. Az olasz kormányfő, Matteo Renzi dollár-euró paritásról ábrándozik, s tény, hogy az eurózóna kivitele inkább stagnált, amíg az árfolyam erős volt, Japáné viszont bővül, mióta gyengül a jen. Itáliától nem idegen a versenyképesség javítását szolgáló leértékelésnek a gondolata, de az is tény, hogy az olasz termelékenység az amerikainak csak hetven százaléka, azaz a sokat emlegetett strukturális reformokra szükség lenne.
A nagy jegybankok nem követnek árfolyamcélt, a gondjukra bízott gazdaságot kell támogatniuk, ebben eszköz az árfolyam. Ezt mindenütt tudomásul kell venni. Ha termő talajba hull a pénzeső, annak globális haszna meghaladja a valutaháború okozta kárt. Ha nem, s a versengő leértékelés a keresletélénkítés helyett csak a defláció exportját ösztönzi, akkor a száz év pangás látomása valósággá válhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.