Szeptemberben a teljes munkaidőben alkalmazottak bruttó átlagkeresete 428 100, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 284 700 forint volt, mindkettő 9,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Míg a bruttó bérek a vállalkozások körében nyolc, a költségvetésben 9,4 százalékkal nőttek. Január óta a reálkereset 3,9 százalékkal emelkedett a 4,4 százalékos infláció mellett.
A növekedés szerkezete a korábbiaknál némileg kiegyenlítettebbé vált, miután közelített egymáshoz az állami és az üzleti szféra keresetemelkedése – kommentálta az adatokat Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A szakember hozzátette, szeptemberben az átlagbér növekedési ütemének emelkedése egyértelműen a versenyszférára vezethető vissza, amely gyorsult az előző hónaphoz képest, miközben az állami szféráé lassult. Ezzel együtt továbbra is inkább a kisebb súlyú ágazatokban átlag feletti a bérnövekedés: ilyen a bányászat vagy éppen az építőipar, továbbá az információ-kommunikáció és az ingatlanügyletek területe. Hosszú idő után a szálláshely-szolgáltatásban és vendéglátásban is átlag felett, közel 10 százalékkal nőtt az átlagkereset. Egyértelműen azok a szektorok járnak élen, amelyekben a munkaerőhiány erős gazdasági teljesítménnyel párosul – állapította meg az elemző.
Virovácz Péter szerint jövőre a bértorlódás és a munkaerőhiány miatt akár a vártnál is jobban emelkedhetnek a munkaerőköltségek. Nem zárható ki, hogy a magas bérnövekedésből akár az ideinél is jóval nagyobb szeletet hasít majd ki az infláció. Az elemző az idei átlagosan 5 százalékos infláció után jövőre 4,8 százalékossal számol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.