Ukrajna elítélte Kína párizsi nagykövetének „abszurd” megjegyzéseit, de Franciaország, valamint a balti államok, Észtország, Lettország és Litvánia szintén megdöbbenésüknek adtak hangot. Miután arra a kérdésre, hogy mi az álláspontja arról, hogy a Krím Ukrajna része-e, Lu Shaye kínai nagykövet a francia televízióban pénteken sugárzott interjúban azt mondta: 

történelmileg a Krím félsziget Oroszország része, és Nyikita Hruscsov volt szovjet vezető ajánlotta fel Ukrajnának.

Battle,Pawn,Chess,Between,Russia,And,Ukraine,With,Usa,And
Oroszország, Ukrajna, Kína, USA
Fotó: Shutterstock

 

Azt is hozzátette a nagykövet, hogy

 a volt Szovjetunió országainak nincs tényleges státuszuk a nemzetközi jogban, mert nincs nemzetközi megállapodás szuverén státuszuk megvalósítására.

A kínai nagykövet megjegyzései nemcsak Ukrajnára vonatkoznak, hanem az összes volt szovjet köztársaságra, amely a Szovjetunió 1991-es bukása után független nemzetté vált, beleértve az Európai Unió több tagállamát.

Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó vasárnap azzal reagált, hogy a posztszovjet országok státuszát a nemzetközi jog rögzíti. Franciaország teljes szolidaritását fejezte ki az összes érintett szövetséges országgal, amelyek több évtizedes elnyomás után nyerték el függetlenségüket. A francia külügyminisztérium szóvivője kiemelte: ami konkrétan Ukrajnát illeti, 

1991-ben az egész nemzetközi közösség, beleértve Kínát is, nemzetközileg elismerte a Krím félszigetet az ország részeként.

A szóvivő hozzátette, Pekingnek tisztáznia kell, hogy ezek a megjegyzések tükrözik-e álláspontját.

A három balti állam, amelyek korábban mind a Szovjetunió részét képezték, Franciaországhoz hasonlóan reagáltak. Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter azt mondta: ha valaki még mindig azon tűnődik, hogy a balti államok miért nem bíznak Kínában, hogy békét közvetítsen Ukrajnában, itt van egy kínai nagykövet, aki azzal érvel, hogy a Krím orosz és országaink határainak nincs jogalapja.