Manager Magazin

Szépség és belső harmónia

Megfordult a trend, mára nem elég szépnek lenni, ügynökségi kritérium, hogy egy modell belső harmóniát sugározzon.

A szépségipar a külsőségekről, a tökéletességről és a szépségről szól, és semmi köze a belső tartalomhoz. Gondolnánk mi. Sütő Enikő exmodell és manöken tapasztalatai szerint a mai modelleknek belül kell rendben lenniük.

Ma már nem csak azokat a lányokat keresik a hazai és külföldi ügynökségek, akik után megfordulnak az utcán

– fogalmazza meg a modell- és színésziskolát működtető üzletasszony a Manager Magazinnak. A trendek is fordultak, és a külföldi ügynökségek ízlése is sokat változott. „Legtöbbször nem a klasszikus szépségeket keresik, hanem az érdekeset, az egyénit, a harmonikus összhangot, illetve azt az esszenciát, amikor az a bizonyos megfoghatatlan szépség átsüt valakin” – mondja Sütő Enikő. „Amikor jelentkeznek hozzám a lányok, a legtöbbjük elégedetlen önmagával, a legkisebb szépséghibát is óriási katasztrófának tartja, de ahelyett, hogy ebbe belemennénk, inkább megmutatom nekik, hogyan szépüljenek belülről kifelé” – magyarázza Sütő Enikő. Ez a belső harmóniára épülő trend annyira komollyá vált, hogy a legfontosabb elvárt feltételek között található a nemzetközi modellügynökségek kritériumlistáján.

„A mai világban nagyon kevés iránymutató minta található, ezért nagy a felelősség, hogy egy modell milyen személyiséggé válik, hiszen sokan fogják követni”
Fotó: Móricz-Sabján Simon

Furcsának tűnhet, de amennyire fontos volt korábban, hogy a szépségkirálynő-jelöltek gyakorlatilag a fejük búbjától a lábujjukig tökéletesre szabassák magukat, addig mára a lányok jó része elsősorban spirituális felkészítőt kér fel. Természetesen nagyon fontos a mozgás, a táplálkozás és a többi külsőleg elvégezhető praktika, de szinte az arcbőre és a járása is megszépül annak, aki harmóniába kerül önmagával. Sütő Enikő szerint annak, aki modell szeretne lenni, tisztában kell lennie azzal is, hogy a „modellség” nagy felelősséggel járó minta. Tehát egy modellnek olyan karaktert kell felépítenie magából, amely értéket képvisel, és a fiatal lányoknak követhető példává válik. „A mai világban igen kevés iránymutató minta található, ezért nagy a felelősség, hogy egy modell milyen személyiséggé válik, hiszen sokan fogják követni” – véli Sütő Enikő.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

Komplex tanulmányok

Más modellügynökségekhez képest picit szokatlannak tűnő tananyagot állított össze Sütő Enikő a modell, a színészet, esetleg a tánc világába vágyó fiatalok részére. Alapvetően mindenkinek megadja a lehetőséget, hogy „benézzen az ablakon”, és belekóstoljon a szereplésbe, természetesen nem mindenkiből lesz keresett sztár. Bár alapvetően manökeniskolába jelentkeznek a hallgatók, és elsajátítják a színpadi mozgást, a magas sarkúban járást, a sminkelést, a fotózáson való pózolási technikákat, emellett azonban azt is, hogy milyen stílusú ruha előnyös számukra, hogyan ápolják és tartsák karban a testüket, valamint, hogy hogyan mutatkozzanak be és meséljenek magukról. „Nagyon sok területről hívtam be oktatókat a programba, így hallgathatnak többek között etikát, előadás-technikát, erőszakmentes kommunikációt és önismeretet is” – magyarázza Sütő Enikő. Úgy gondolja, az iskolában tanultakat nemcsak a szórakoztatóipar reflektorfényében lehet jól alkalmazni, hanem akár az üzleti életben is. A szülők is elismerik, azért szeretik gyerekeiket az ő tanodájába járatni, mert itt olyasmikre is megtanítják őket, amikre az iskolában nem, s nagyobb hangsúlyt fektetnek arra is, hogyan legyenek sikeresek az életben.

Fotózással kezdődött

Sütő Enikő először 16 évesen állt fotókamera elé. „Állj oda!” – kérte meg Fenyő János egy séta alkalmával a fiatal kamaszlányt, amikor éppen egy trafóház elé értek. „És én odaálltam” – meséli Sütő Enikő. A fotó azonban három évre fiókba került, majd a meztelen hátú, szűk farmert viselő lány képéből egy csapásra országszerte látható, hatalmas plakátot készítettek. Így lett Enikőből egyszeriben a híres Fabulon-lány. Mindez akkoriban nagy port kavart, mivel a közvélemény ferde szemmel nézett a manökenekre, fotómodellekre, hiszen nem volt túl jó hírük. A szülei is aggódtak: lányuk egyetemre járt, jogászpályára készült.

Hogyan vehetik majd komolyan a plakátról lejött lányt a bírósági tárgyalásokon?

– meséli Sütő Enikő. Mindezek ellenére az egyetemmel párhuzamosan a modellszakmában dolgozott, majd 1979-ben az Ez a divat című divatlap olvasói őt választották az év manökenjévé. A diploma után nyolc évig dolgozott jogászként, s főleg művész ügyfelei voltak. Mára a neve márkanévvé nőtte ki magát, amelynek köszönhetően modelliskolája is népszerű. Úgy érzi, számára nem a modellkedés, és nem is a jogászpálya hozta el a kiteljesedést, hanem az, hogy rengeteg gyerek és fiatal veszi körül, akiknek átadhatja az önmegvalósítás filozófiáját.

SÜTŐ ENIKŐ

Magyar modell, manöken. Jogászként végzett az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán. 1977-ben az Állami Artistaképző Intézetnél volt manökenjelölt. 1979-ben az év manökenje lett. Kisebb szerepeket kapott filmekben és sorozatokban is. A modellszakma hátrahagyása óta elkötelezetten oktatja a fiatal generációt a nevével fémjelzett színész- és modelliskolában. Tagja az Egészség Hídja Összefogás Egyesületnek, illetve a Bátor Tábor nagykövete. Folyékonyan beszél angolul és oroszul.

A cikk a Manager Magazin májusi számában jelent meg

(Szépség és belső harmónia)

Manager Magazin – HU

Manager Magazin Sütő Enikő modellszakma