Novembertől a fővárosi fenntartású Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) létesít jogviszonyt a Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) és az Oltalom Karitatív Egyesület munkavállalóival – erről is döntött szerdán a fővárosi közgyűlés.
A Karácsony Gergely főpolgármester által jegyzett javaslat 19 igen szavazattal ment át, az ellenzéki fideszes képviselők nem voksoltak. Azért nem, mert egy saját javaslatot nyújtottak be a kialakult helyzet rendezésére, amelyet viszont leszavazott a közgyűlési többség. Ez arról szólt, hogy teljes fenntartóváltást hajtsanak végre a MET és az Oltalom által üzemeltetett intézményeknél, mivel ezt szerintük tartós megoldás szemben a főpolgármesteri előterjesztésben foglaltakkal.
Ez ugyanis csak átmenetileg vállal felelősséget a dolgozók bérének kifizetésére, amíg az Iványi Gábor lelkész által alapított szervezetek nem hagyják maguk mögött az államigazgatással folytatott vitájukat. De addig is, a MET és az Oltalom folytatja a munkát a mindennapokban, a fővárosi önkormányzat a finanszírozást biztosítja. Hogy az átmeneti helyzet meddig tart, az egyelőre nem derült ki.
A NAV még 2022-ben állapított meg, hogy a MET és az Oltalom nem fizetett be mintegy 3 milliárd forintnyi járulékot az államkasszába a dolgozói után. Ez lényegében azt jelenti, hogy az érintett munkavállalóknak veszélybe került az egészségügyi és a nyugdíjellátása. Iványi Gáborék szerint ez azért következett be, mert az állam visszatartja tőlük a nekik járó támogatásokat. Ez a vita még 2011-ig nyúlik vissza, amikor is a MET az új egyházügyi törvény értelmében már nem minősült egyháznak. Emiatt kártérítést is kiharcoltak a strasbourgi bíróságon, de az egyházi státusz továbbra sem áll fenn.
Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a MET ne kapna állami pénzeket: a belügy tájékoztatása szerint a MET és az Oltalom az elmúlt tizenhárom évben 8,6 milliárd forint állami támogatásban részesültek csak a szociális feladatokra. „Fizesse meg az adót, fizesse meg a dolgozók után a járulékot” – tették világossá. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig arról beszélt, hogy 2010 óta összesen közel 25 milliárd forintot fizettek ki nekik. A szociális területre csak az idén 963 millió forintot biztosítottak, a köznevelés és szakképzés támogatására pedig 1,8 milliárdot. A személyi jövedelemadó 1 százalékából magánszemélyek 820 millió forintot ajánlottak fel.
Ezzel együtt is Iványi Gáborék bejelentették, hogy a fővárosi hajléktalanellátás érdemi részét képviselő szociális szolgáltatásaik végveszélybe kerültek. A városvezetés úgy ítélte meg, hogy ha a MET és az Oltalom valóban kiesik, akkor az veszélyezteti a fővárosi ellátási érdekeket, illetve a téli krízisidőszak szociális és életvédelmi feladatainak a megfelelő ellátását. Ezért döntött arról, hogy mostantól ők fizetik az érintett dolgozókat.
Az biztos, hogy a MET és az Oltalom bedőlése érzékenyen érintené a fővárosi hajléktalanellátást. Összesen
férőhely tartozik hozzájuk a főpolgármesteri hivatal gyűjtése szerint. Ezek jelentős része a VIII. kerületi Dankó utcában van. De persze a legnagyobb ellátó messze a BMSZKI, amely az összes, nagyjából 5200 férőhely csaknem felét viszi. Ehhez képest a MET és az Oltalom kapacitása nagyságrendekkel kisebb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.