A nem realizált nyereségek után is adót fizethetnek az amerikai milliárdosok, amennyiben a kongresszus két háza elfogadja azt a javaslatot, melyet szerdán mutatott be a szenátus pénzügyi bizottságának demokrata elnöke, Ron Wyden – írja a Reuters.

A milliárdos adóként elhíresült javaslat egy kétlépéses törvényhozási stratégia része, melynek keretében a legjövedelmezőbb amerikai vállalatok társasági adóját is 15 százalékra emelnék. A lépés Wyden és mások – például Elizabeth Warren – szerint 

segíthet a leggazdagabbak és a vállalatok adóelkerülési gyakorlatának visszaszorításában, 

továbbá több száz milliárd dollár bevételt is generálhat Joe Biden Build Back Better nevet viselő szociálpolitikai és klímaváltozás elleni tervének finanszírozására. Az eredetileg 10 év alatt 3500 milliárd dolláros terv időközben 1500 és 2000 milliárd közötti szintre zsugorodott.

Fotó: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

A Fehér Ház támogatásáról biztosította a társasági minimumadóról szóló javaslatot, amely a globális minimumadóhoz is kapcsolódik, és amely a nemzetközi adóparadicsomok használatával minimális szinten adózó vállalatokat célozza.

A milliárdos azonban a képviselőház demokratáinak ellenkezését válthatja ki, hiszen ők egyértelműbb adókulcsemelést szorgalmaznak a Biden-kormány programjának finanszírozására.

A 2022-től életbe lépő adó körülbelül 700 olyan adófizetőt érintene, akik 1 milliárd dollárnál nagyobb vagyonnal vagy 3 egymást követő évben 100 millió dollárnál magasabb jövedelemmel rendelkeznek.

A tervek szerint az adókulcs a forgalomképes eszközök – mint például a részvények – értéknövekedésének 23,8 százalékát érintené, és szemben a hagyományos tőkenyereség-adóval, 

akkor is fizetni kellene, ha a tulajdonos nem vált meg eszközeitől. 

Azonban a veszteségek is leírhatók lennének az adóból.

A terhek érintenék a milliárdosok üzletrészeit és a trösztöket, köztük az ingatlanalapokat is.