Szerdán majdnem duplájára emeli 2022-re szóló inflációs előrejelzését a német kormány – értesült a Reuters. A tavaszi jóslat 6,1 százalék, pedig az év elején még 3,3-re számítottak. A drasztikus emelés jól tükrözi, miképp vált sokkal pesszimistábbá az tekintetében gyakorlatilag hónapok alatt az Európai Központi Bank is, miközben az euróövezet éves inflációja – amely másfél éve még negatív szinteken tanyázott – áprilisra rekordszintre, 7,4 százalékra kúszott fel.

Fotó: SERGEI SUPINSKY / AFP

Korábban az EKB, sőt az inflációra történelmi okokból kényes németek álláspontja az volt, hogy a ráták – a termelői áraké különösen – ugyan a múlt évtől felszökőben vannak, de az ezt jelentős részben okozó beszállítási nehézségek és energiahiány ideiglenesek, és az infláció gyorsan visszatérhet az EKB 2 százalékos szintjére, sőt az alá.

A német tavaszi előrejelzés – amelyről a hírügynökség megszerzett egy kormányzati dokumentumot –- tulajdonképpen még mindig a viszonylag gyors enyhülésre számít: 2023-ra 2,8 százalék a jóslat.

Miután az idén az árak makacsul tovább emelkedtek, Európában és az EKB döntéshozó testületén belül is fokozódott a nyugtalanság, és megerősödtek a kamatemelések mielőbbi megkezdését sürgető hangok. Szintén a Reuters írta a hét végén – nem kevesebb mint kilenc bennfentes forrásra hivatkozva –, hogy nem az év végén, nem is szeptemberben, hanem már júliusban megkezdheti kamatai emelését az eurózóna jegybankja, mert a legutóbbi előrejelzések szerint évekig a kétszázalékos cél felett marad az infláció.

Az unió ipari motorját, Németországot súlyosan érintette az energiahiány, nem véletlen, hogy az orosz energia teljes körű embargó alá helyezését Berlin az amerikai sürgetés ellenére is ellenzi. A német éves infláció márciusban 7,3 százalék volt, ami több mint negyven éve a legmagasabb ráta. Az áprilisi adat pénteken esedékes, és nem biztos, hogy nem mutat további emelkedést. Közben a németek hatalmas nemzetközi össztűz alá kerültek Oroszország-politikájuk miatt, Scholz kancellárra főleg az a kritika zuhog, hogy nem küld elég fegyvert az orosz megszállókkal küzdő Ukrajnának (sőt többek közt a franciákkal együtt a napokban még az a vád is érte a németeket, hogy az orosz hadsereg tőlük szállított technológiákat is alkalmaz).

A múlt hónapban a német kormány 16 milliárd euró körüli összértékben jelentett be intézkedéseket, hogy enyhítse a háztartásoknak az energia drágulása által okozott fájdalmát és csökkentse a gazdaság függőségét az orosz gáztól, és a kormányzat nyomás alatt van, hogy tegyen még többet a nehéz helyzetbe került emberekért.