Az orosz földgázimport leállítását követelő félmeztelen aktivisták zavarták meg vasárnap Olaf Scholz német kancellárt berlini lakossági fórumát. A kancellári hivatal kertjében tartott rendezvényen épp véget ért a beszélgetés, Olaf Scholz már a vendégekkel fotózkodott, amikor közrefogta két fiatal nő, akik nem szelfit készítettek a kormányfővel, hanem hirtelen lerántották magukról a trikójukat.

A fedetlen felsőtestű aktivisták játék papírpénzt szórtak szét, és az orosz földgázimport leállítását követelő lózungokat kiabáltak. Felsőtestükön az a felirat látszott, hogy Gas embargo now (Gázembargót most).

A kancellár nem reagált a követelésekre. Az aktivistákat biztonsági emberek vezették el. Az incidens a szövetségi kormány nyílt napján történt. A hagyományos – huszonegyedik alkalommal megtartott – szombat-vasárnapi rendezvénysorozaton valamennyi minisztériumban szerveztek kiállításokat, fórumokat, ismeretterjesztő játékokat, koncerteket. Több tárcánál kiemelten foglalkoztak Ukrajna helyzetével, a külügyminisztériumban például külön standon mutatták be az orosz támadás ellen védekező országnak nyújtott német segítség formáit, emellett ukrán előadóművészeket is meghívtak.

Olaf Scholz lakossági fórumán is volt szó az Ukrajna ellen indított orosz háborúról és annak németországi következményeiről. Ezzel összefüggésben a többi között kifejtette, hogy már 2023 elején üzembe állíthatják a cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására alkalmas első németországi tengeri terminált, majd év közben két másikat, így 2024 elejére sikerülhet megoldani az ellátásbiztonsági problémákat.

A kancellár több alkalommal nyilvánosan kiállt amellett, hogy az ne korlátozza az oroszországi földgázimportot. A napokban tartott nyári nemzetközi sajtóértekezletén kifejtette, hogy helyesen döntött az EU és a legfejlettebb iparosodott országait összefogó G7-csoport azzal, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggésben nem sújtotta szankciókkal az orosz gázbehozatalt.

 

Kiemelte, hogy jó néhány kelet-európai uniós tag nagyon-nagyon erősen függ az orosz földgázszállításoktól, és Németország is részben – a norvég és holland mellett – az orosz forrásra építi az ellátást.

 

Aláhúzta, hogy Németország részéről is hiba volt az orosz importfüggőség kialakítása, korábban el kellett volna kezdeni a diverzifikációt, a több forrásra alapozó földgázellátás kiépítését.
Azonban a tavaly decemberben hivatalba lépett kormány már jóval az Ukrajna elleni háború kezdete előtt elkezdte felmérni, hogy milyen következményekkel járhat az orosz szállítások kiesése, és több jelentős lépést tett, így nagy ütemben halad a többi között az LNG fogadására alkalmas terminálok kialakításának előkészítése – tette hozzá.

Arról is szólt, hogy az LNG mellett az európai vezetékrendszer fejlesztését is folytatni kell, így előre kell mozdítani a Németország, illetve Közép-Európa felé a Portugália–Spanyolország–Franciaroszág útvonalon érkező nemzetközi vezetékrendszer ügyét. Egy ilyen földgázvezeték igen nagy mértékben javíthatná az ellátási helyzetet. Ugyanakkor Németország mindenképp szolidaritást vállal európai uniós partnereivel, szükség esetén segít a földgázellátás biztosításában – mondta a kancellár.