Magyar gazdaság

EU-pénzek rejtekúton

Az adóparadicsomokkal szembeni kemény fellépés uniós retorikája ellenére az EU támogatásával a fejlődő országokban megvalósuló projekteket gyakran menedzselik adóparadicsomokban bejegyzett cégek, vagy olyan multinacionális vállalatok, amelyek kihasználják az offshore központok nyújtotta adóoptimalizálási lehetőségeket. Ezt állapítja meg az EU „házibankjának”, az Európai Beruházási Banknak (EIB) a tevékenységét elemző jelentésében a Counter Balance nevű, hét uniós civilszervezetet tömörítő csoport. Az EIB engedékenysége ezen a területen jelentős összegű adóbevételektől fosztja meg a fejlődő országokat, segíti a tőkekivonást, és hozzájárul a fejlesztési pénzek hasznosulását övező átláthatatlansághoz.

A jelentés szerint az uniós pénzintézet az elmúlt öt évben 5,66 milliárd eurót kölcsönzött fejlesztési projektek végrehajtására öt olyan banknak, amelyeket a Counter Balance az adóparadicsomok élen járó brit, francia és holland használóiként azonosít. Ezek a Barclays Bank, a Royal Bank of Scotland, a BNP Paribas, a Société Générale és az ING. További 210 millió euró olyan afrikai alapokhoz jutott, amelyek stratégiájában központi szerepet játszanak az adóparadicsomok.

Az afrikai fejlesztési projektek esetében Mauritius a leginkább kedvelt adóparadicsom a beruházók körében; az EIB pedig az elkövetkező három évben 2 milliárd eurós támogatást készül szétosztani a fekete kontinensen infrastrukturális és energiaprojektekre, illetve a pénzügyi szektor megerősítésére. A Counter Balance jelentésében leírt gyakorlat szerint az EIB által finanszírozott projekt végrehajtója sokszor egy olyan multinacionális vállalat, amely például Mauritiuson is alapít egy leányvállalatot. A fejlesztéshez kapcsolódó adókat azután a cég nem a tevékenység helye szerinti országban, hanem a csak névleges díjakat beszedő szigetországban fizeti meg. A projektgazda így 20-30 százalékos profitot realizálhat, „elvéve a fejlődő országoktól az egyik kézzel azt, amit a másikkal adott”. A jelentés idézi a War on Want nevű segélyszervezet kalkulációját is, amely szerint az adóelkerülés és a tőkekivonás ötször annyiba kerül Afrikának évente, mint amennyit segélyként kap.

Ha nagy ritkán az EIB le is leplezi a forrásaihoz kapcsolódó adóelkerülési praktikákat, a szankciói gyengék – állapítja meg a Counter Balance. Nem teszik közzé a finanszírozásból kizárt vállalatok nevét, és azokat egy elmarasztaló bírósági ítélet megszületéséig nem tiltják el más EIB-projektben való részvételtől sem.

Szigorúbb szabályokat ígérnek

Philippe Maystadt EIB-elnök a múlt hónapban bejelentette, hogy a bank szigorítja az offshore pénzügyi központokban bejegyzett vállalatok hitelezésére vonatkozó szabályait.

A felülvizsgálat eredményeként akár azt is megkövetelhetik majd ezektől a cégektől, hogy helyezzék át máshová a székhelyüket, ha továbbra is részt akarnak venni az EIB projektjeiben.

Az EIB még az idén a saját tevékenységének átláthatóságát javító szabályok kidolgozását is tervezi. EurActiv

A felülvizsgálat eredményeként akár azt is megkövetelhetik majd ezektől a cégektől, hogy helyezzék át máshová a székhelyüket, ha továbbra is részt akarnak venni az EIB projektjeiben.

Az EIB még az idén a saját tevékenységének átláthatóságát javító szabályok kidolgozását is tervezi. EurActiv-->

Kapcsolódó cikkek