Összesen 13 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi élelmiszerlánc-felügyeleti szervek ellenőrei a március 1. és április 1. közötti ellenőrzéseik következményeként, és 15 millió forint bírságot szabtak ki – közölte honlapján a hivatal. A hatóság emberei 2420 ellenőrzést végeztek 272 élelmiszer-előállító helyen, 1555-öt az élelmiszer-forgalmazásban, 231-et kistermelőnél, 29-et őstermelőnél és 333-at vendéglátóhelyen. A hatósági felügyelők leggyakrabban higiéniai, nyomonkövethetőségi és a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatos hiányosságokat tapasztaltak. Az élelmiszer-előállító és -forgalmazó létesítményekben feltárt szabálytalanságok miatt az ellenőrök 31 alkalommal figyelmeztetés és 188 esetben bírság kiszabása mellett döntöttek, 21 alkalommal pedig korlátozták az adott élelmiszer-előállító vagy -forgalmazó hely tevékenységét. A figyelmeztetések száma hasonlóan alakult a tavalyihoz, ugyanakkor összértékét tekintve idén jóval kevesebb bírságot szabtak ki.
A különböző létesítmények ellenőrzése során az ellenőrök leggyakrabban higiéniai hiányosságokat derítettek fel, ezek előfordulási aránya 6,9 százalék volt, ami növekedés a 2023-as 5,9 százalékhoz képest. A dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása is visszatérő probléma: ez az ellenőrzések 4,3 százalékában fordult elő, míg tavaly 3,8 százalék volt az arány. Kismértékben, de csökkent a nyomonkövethetőségre vonatkozó hiányosságok aránya: idén az összes ellenőrzés 3,5 százalékában fordult elő ezzel kapcsolatos probléma, míg 2023-ban 3,8 százalékban.
Az ellenőrzések során 916 élelmiszertételt vontak ki a forgalomból több mint 13 tonna mennyiségben.
Az intézkedés oka elsősorban a fogyaszthatósági, minőségmegőrzési idő lejárta volt, de jelölési hibák és nyomonkövetési hiányosságok is előfordultak. A hatóság fokozottan ellenőrizte a húsvéti időszak népszerű termékeit: a sonkákat, a tojásokat, a tormát, az édesipari termékeket és az alkoholos italokat. A Nébih zöldség-gyümölcs minőségellenőrei kiemelten vizsgálták a szezonban ugyancsak népszerű medvehagyma forgalmazását. A vizsgálatok elsősorban a nyomonkövethetőségre, a termék minőségére és jelölésére terjedtek ki. Kifogásolt tételt nem találtak.
A Nébih laboratóriumában vizsgált 45 sonkából 15 terméket kifogásoltak a szakemberek, ugyanis sótartalmuk meghaladta az engedélyezett mértéket.
Az üveges tormák esetében 21 tormakészítményből négyben mutattak ki a megengedettnél magasabb kén-dioxid-tartalmat. A laboratóriumi vizsgálat alapján kifogásolt termékek miatt hatósági eljárás indult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.