Konkrét megoldás még nincs, a kormány a jövő héten dolgozza ki, hogy pontosan mit lépjen az ISD Dunaferr Zrt. érdekében – közölte pénteki tájékoztatóján Palkovics László technológiai és ipari miniszter. A társaság szeptember 18-i közleményében jelezte, hogy már mind a két kohója áll, mert ellátásukhoz nem kap kokszot eddigi szállítójától, és csak az állami mankó segíthet rajta.
Palkovics László azt mondta, hogy a támogatás csak ideiglenes, két hónapra szóló megoldást jelent, mindazonáltal „olyan céggel nem lehet tárgyalni, amelynek nincs legitim vezetése”. Ezzel arra utalt, hogy a Dunaferr közgyűlései sorra maradnak el a hosszabb ideje tartó tulajdonosi viták miatt, így a társaságnak nincsenek érvényes kinevezési hatályú vezetői, a korábbi vezetők megbízatása pedig lejárt. (Emiatt egyébként 2019-es a Dunaferr utoljára nyilvánosságra hozott éves beszámolója is, amely 54 milliárd forintos veszteségről adott hírt. Palkovics László arra is kitért, hogy több felszámolási eljárás is folyamatban van a társaság ellen.) A duol.hu tudósítása szerint elmondta, hogy
„sajnos a társaság működése nem egyszerű, egy elrontott privatizációval kell szembesülni (...)
Mivel ez magánvállalat, tetszőleges módon nem tudja támogatni a kormány, de megvizsgálják, hogy milyen módon nyújthatnak segítséget kívülről annak érdekében, hogy tovább működhessen a vasmű." Bár a miniszter szerint még sok lehetőséget át kell tekinteni, a társaság körülbelül 5-10 milliárd forint támogatással vészelheti át a következő két hónapot, így nagy eséllyel mind a két nagyolvasztó működhet. „Továbbá a kokszolók esetében is javaslatokat fognak tenni, például az energiahordozók engedélykötelességének átvizsgálása mentén is" – idézi a duol.hu.
A legutóbbi Kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy a 450 milliárdos adósságot maga előtt görgető vasmű ügye már többször téma volt kormányülésen, és várhatóan az lesz a következőn is. Ugyanakkor szerinte nem biztos, hogy a Dunaferr megmenthető, mert az orosz tulajdonos és a szankciók miatt nem látszik a helyzet megoldása.
A Dunaferr említett, szeptember 18-i segélykiáltása szerint a társaság egyik nagyolvasztója már több hete leállt, de azóta pedig már a másikat is pihentetni kell, mert a kokszot évtizedek óta szállító Donau Brennstoffkontor GmbH (DBK) váratlanul megtagadta a szállítást. A „váratlanság” kapcsán a VG arról nemrég azt írta, hogy árvitáról van szó, amelyben az osztrák hátterű eladó nem kíván engedni. A vasmű viszont koksz nélkül nem tud nyersvasat és acélt gyártani. A 4500 fős cég számára – akkori közleménye szerint – közép és hosszabb távon is az állami beavatkozás lehet az egyetlen megoldás a túlélés érdekében.
Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere szeptember 19-én bejelentette, hogy az önkormányzat összeállított egy javaslatcsomagot a vállalat megmentésére, továbbá a tárgyalásokat kezdett a kormánnyal a helyzet megoldásáról – számolt be a Dunaújváros.com. A polgármester felidézte, hogy az önkormányzat mindent elkövet annak érdekében, hogy ne a Dunaferr legyen a megnövekedett energiaárak legnagyobb vesztese.
Már könnyítette a társaságnak az iparűzési adó befizetését, de önerőből nem képes kihúzni a Vasművet a gödörből, hiszen, míg a város saját bevétele évente mintegy 10 milliárd forint, a Dunaferré 300 milliárd körül.
Szerinte ha az államnak van a Vodafone 49 százalékának megvásárlására 715 milliárd forintja, akkor kell lenni a vasműre is.
A tűzoltást célzó három javaslat szerint a kormány szükség esetén biztosítsa a Dunaferr munkavállalóinak teljes munkabérét 2022. december 31-ig, adjon kormánygaranciát a társaság termeléshez elengedhetetlen szállítói tartozásaira, végül segítse a Dunaferrt a többszörösére nőtt rezsiköltségének megfizetésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.