A Provident Pénzügyi Zrt. anyavállalatának kutatása 2023 májusában a lakosság szubjektív pénzügyi helyzetét mérte fel, amelyből kiderült, hogy minden negyedik magyar lenullázza a bankszámláját hónap végére, ráadásul a lakosság negyede egész évben nem tud megtakarítani. 

Man,Showing,His,Empty,Pockets,On,Cement,Background.
A korcsoportok szerinti bontás alapján a 18–34 év közöttiek gondolkodnak legkevésbé előre, ha az anyagi tervezésről van szó.
Fotó: Shutterstock

Ennek ismeretében talán nem meglepő, hogy egyre többen nyitották ki otthon a kockás füzetet, és vezetik a bevételeiket és kiadásaikat.

A magyarok 23,6 százaléka minden egyes kiadását megtervezi 

– világított rá a Kantar kutatása. A megkérdezettek 36,4 százaléka a főbb kiadások előtt veszi számba, hogy az még belefér-e a családi büdzsébe. A magyarok 28,9 százaléka csak néhány kiadást tervez meg előre, míg csupán 8,7 százalék válaszolt úgy, hogy egyáltalán nem tervezi meg a költségeket.

A gyengébb nem a nagyobb kiadásoknál megfontoltabb

A kutatás rámutatott, hogy ugyan nem sokkal, mindössze fél százalékkal, de a nők jobban hajlanak a pénzügyi tervezés irányába. Míg a férfiak jobban nyomon követik a mindennapi költségeket, addig a nők a főbb kiadásokon töprengenek el jobban. A kutatók azt is kiderítették, hogy a férfiak hajlamosabbak kiengedni kezeik közül a pénzügyi gyeplőt, ugyanis minden tizedik férfi egyáltalán nem tervezi meg a költségeket. A nők esetében ez az arány érezhetően alacsonyabb, 7,5 százalék. 

A korcsoportok szerinti bontás alapján a 18–34 év közöttiek gondolkodnak legkevésbé előre, ha anyagi tervezésről van szó, csak 12,2 százalékuk tart számon minden kiadást, és 38,6 százalékra tehető azoknak a száma, akik a nagyobb kiadások előtt gondolkodnak el azon, hogy meddig ér a takaró.  

Old,Wrinkled,Hand,Holding,Jar,With,Coins,,Empty,Wallet,,Wooden
A kor előrehaladtával azonban jobban megnéznek a magyarok minden garast, ami összefügghet a közelségével.
Fotó: Shutterstock

A kor előrehaladtával azonban jobban megnéznek a magyarok minden garast, ami összefügghet a nyugdíj közelségével és a nyomában várható jövedelemcsökkenéssel.

Mire takarékoskodunk?

Arra a kérdésre, hogy mire költenék a válaszadók a megtakarított pénzüket, kiderült, hogy a több mint ötödüknek semmilyen megtakarítása sincs. A többség, csaknem 30 százalék, lakásvásárlásra vagy -felújításra gyűjt, közel minden ötödik válaszadó pedig nyaralásra és utazásra tesz félre. A megkérdezettek 17,5 százaléka a gyermekei életkezdésének támogatására szánja a megtakarításait, 11,3 százalék pedig autót szeretne vásárolni.