BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar építőipar: lejtőn a termelés márciusban

Az építőipari termelési volumene a nyers adatok szerint 6,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól márciusban, a megkötött új szerződések volumene azonban 19,4 százalékkal nőtt. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 50,2 százalékkal magasabb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 23,3 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.

Márciusban az építőipari termelési volumene a nyers adatok szerint 6,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 10,0 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 0,8 százalékkal bővült. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 2,8 százalékkal kisebb volt a februárinál. 2024 első negyedévében az építőipar termelői árai 6,7 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva – írja szerdai gyorsjelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

00173086lakópark, lakóház, építkezés, társasház
Az első negyedévben az építőipar termelői árai 6,7 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva / Fotó: Mediaworks

 

Miként alakultak az adatok 2024 márciusában az előző év azonos hónapjához képest?

  • A két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult, az épületeké 10,0 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 0,8 százalékkal nőtt.
  • Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 18,6, az egyéb építmények építésében 24,2 százalékkal kisebb volt a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése viszont 9,1 százalékkal bővült.

A megkötött új szerződések volumene 19,4 százalékkal nőtt. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 50,2 százalékkal nagyobb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 23,3 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

  • Az építőipari vállalkozások március végi szerződésállományának volumene 3,7, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 0,7, az egyéb építményekre vonatkozóké 6,7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.

2024 első három hónapjában az előző év azonos időszakához képest az építőipari termelés volumene 2,3 százalékkal emelkedett.

Hogyan alakultak az építőipari termelői árak márciusban

Az építőipar ágazatain belül 2024 első negyedévében az egyéb építmények építésében és a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben hasonló mértékben (7,3 és 7,1 százalékkal), míg az épületek építése vonatkozásában kevésbé (5,4 százalékkal) emelkedtek az 2023 első negyedévéhez mérten.

Az építőipar árai 2,4 százalékkal magasabbak voltak az előző negyedévinél.

Mi történt a magyar építőiparban februárban?

A meglepő és kiemelkedő januári adatok után szolidabb számokat publikált márciusban a KSH az építőipari termelésről, ami az egy évvel korábbihoz viszonyítva 3,2 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest viszont 8,5 százalékkal csökkent februárban. Az új szerződésállomány azonban kilőtt, 84,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi volument, de a teljes szerződésállomány még így is 7,6 százalékkal elmarad az előző évitől.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke, Koji László márciusban lapunknak elmondta, a kormány a napokban elhalasztott 675 milliárd forintnyi állami beruházást, de ennek töredéke, legfeljebb 200 milliárd forint érinti az építőipart – jegyezte meg, hozzátéve, hogy ezt az összeget az otthonfelújítási program révén visszakapja az építőipar.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.