Az MBH Jelzálogbank április 24-én tartotta éves rendes közgyűlését, amelynek keretében a részvényesek jóváhagyták a 2023-as üzleti évre szóló éves beszámolóját: a kedvezőtlen piaci környezet ellenére kimagasló eredménnyel zárta a tavalyi pénzügyi évet a hitelintézet, az auditált pénzügyi jelentés szerint a konszolidált, adózás előtti eredmény csaknem két és félszeresére (242 százalék) növekedett, a 2022-es 2,15 milliárdról 5,22 milliárd forinttal nőtt, így elérve a 7,38 milliárd forintot. 

MBH Jelzálogbank
Fotó: MBH Bank

Ez köszönhető annak is, hogy a nettó kamatjövedelem nagy ugrást mutatott: a tavalyelőtti 6,55 milliárd forintról 30 százalékkal nőve elérte a 8,52 milliárd forintot. A bank nettó üzleti eredménye egy év alatt 1,81 milliárd forintról több mint három és félszeresére, 6,66 milliárd forintot meghaladó összegre emelkedett. Az MBH Jelzálogbank mérlegfőösszege is jócskán, 92,6 milliárd forinttal nőtt, így 2023 végén rekordösszeget, 906,6 milliárd forintot tett ki.

A hitelintézet forgalomban lévő jelzáloglevél-állományának névértéke 387 milliárd forint volt 2023 végén, ami éves összevetésben 5,4 százalékos bővülés, így 18,5 százalékos részesedéssel továbbra is a második legjelentősebb szereplő ebben a piaci szegmensben. 2023-ban összesen nyolc nyilvános jelzáloglevél-aukciót tartott a társaság, amelyek során összesen 74,8 milliárd forint értékben bocsátott ki jelzálogleveleket. Ebből az összegből 20,5 milliárd forint volt energiahatékony lakóingatlanok építését, zöldnek minősített használt lakások vásárlását, valamint használt ingatlanok energiahatékony felújítását célzó, zöldjelzáloglevél. 

Emellett az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hiteleinek állománya 2023 végére 13,6 milliárd forinttal – 3,7 százalékkal – 381,3 milliárd forintra emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.

A közgyűlés a pénzügyi eredmények elfogadása mellett megszavazta az MBH Jelzálogbank felügyelőbizottságának új tagját, Bakonyi Andrást, aki az MBH Banknál kockázatkezelési vezérigazgató-helyettesi pozíciót tölt be. Ezenkívül a közgyűlés az osztalékfizetés kérdéséről is határozott. Az adózott eredmény több mint 6,66 milliárd forintot tett ki, amelyet az MBH Jelzálogbank a jövőbeli célokkal összhangban

teljes egészében az eredménytartalékba helyez.