Az idén is folytatódni látszik a jegybanki kamatvárakozások körében tavaly megindult kettősség, miszerint a globális monetáris politika vezető szereplői, Jerome Powell, a Fed, illetve Christine Lagarde, az EKB elnöke minden felszólalásukkal igyekeznek elhitetni a piacokkal, hogy az általuk éppen árazottnál később jönnek majd csak a kamatvágások, a befektetők pedig ideig-óráig emésztgetik ugyan a szakértők kommentárjait, végső soron azonban nem változtatnak korábbi vélekedéseiken.
Ez a makacsság azonban nem csak a befektetők pénztárcáját veszélyezteti a rossz lóra tett fogadásaik potenciális elvesztésén keresztül, de a monetáris politika globális alakítására is hatással lehet. Lagarde ugyanis tegnap este a Davosi Világgazdasági Fórumon a Bloomberg TV-nek úgy nyilatkozott:
Az állandó, túlzottan korai kamatvágási várakozások távolról sem segítik az infláció elleni harcunkat.
Ezzel arra a jelenségre utalt, hogy ha a befektetők és a lakosság a monetáris környezet mielőbbi enyhülését várja, jó eséllyel fokozza fogyasztását és befektetési hajlandóságát is, hevítve ezzel a gazdaságot és áttételesen fokozva a pénzromlás mértékét is.
Az Európai Központi Bank feje Davosban kijelentette: a vezető európai jegybankárok körében kezd kirajzolódni a konszenzus a kamatpályát tekintve, eszerint
az EKB a nyáron indíthatja el monetáris enyhítési kampányát,
de egyelőre semmilyen döntés nincs bebetonozva, mivel a jegybankárok adatvezérelten döntenek majd, a legfrissebb számokat látva.
Jerome Powell, az amerikai jegybank feje a tavalyi év második felében eleinte arról próbálta meggyőzni a piacokat, hogy a korai kamatvágások helyett akár még egy-két további emelést is napirenden tartanak a Fed szakértői – a piacok azonban nem hittek neki, és nekik lett igazuk, hiszen decemberben maga Powell is gyakorlatilag elismerte, hogy az idei év már a monetáris lazításról fog szólni.
A befektetők Powell decemberi beszédét követően változó magabiztossággal ugyan, de egyértelműen elkezdték árazni a márciusi kamatvágást, mint a lazítási kampány kezdőpontját, amit még annak ellenére is 61 százalék feletti valószínűséggel áraznak, hogy kedden a Fed egyik szavazati joggal is bíró elnökségi tagja további óvatosságra intette a piacokat a korai várakozásokkal kapcsolatban.
A határidős jegyzések árazása szerint a befektetők 97,4 százalékban az tartják valószínűnek, hogy a két hét múlva esedékes, január 31-i Fed-ülésen még szinten maradnak a kamatok, de márciustól szeptemberig minden találkozótól 25 bázispontos enyhítést várnak, amit egy novemberi szünet, majd egy ismételt decemberi vágás követhet.
A piacok várakozásai szerint az évet a 375–400 bázispont közti sávban zárja majd az amerikai irányadó kamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.