Venezuelában 305 százalékra csökkent az 2022 végére, a 2021 végi 660 százalékról – derül ki egy független venezuelai pénzügyi elemzőközpont (OVF) elemzéséből. A venezuelai központi bank utoljára tavaly októberben publikált inflációs adatokat. A hivatalos közlés szerint 2022-ben január és október között 119,4 százalék volt a pénzromlás mértéke.

Sale signs outside a clothing store in Barquisimeto, Venezuela, on Monday Sept. 19, 2022. Venezuela's monthly consumer price index accelerated to 8.2% in August, from 7.5% in July, according to Central Bank data.
Fotó: Carolina Cabral / Bloomberg via Getty Images

Az elemzőközpont szerint az infláció havi üteme decemberben gyorsult, a novemberi 21,9 százalékról 37,2 százalékra nőtt, ami 22 hónapja a legmagasabb érték.

A dél-amerikai ország devizája, a bolívar a dollárral szemben 73 százalékkal gyengült tavaly. Venezuelában a legtöbb termék árát dollárban rögzítik és tüntetik fel az üzletekben. A legnagyobb áremelkedés a ruházati termékek és a háztartási eszközök árában volt mérhető, de jelentősen drágultak az éttermi szolgáltatások, valamint a szálláshelyek is. Az említett ágazatokban másfélszeresre emelkedtek az árak.

Az ügynökség szerint a bolívar tartós leértékelődése újabb hiperinflációs kihívás elé állíthatja a venezuelai gazdaságot. Legutoljára 2018-ban mértek hiperinflációt Venezuelában, akkor 130 százalék volt a fogyasztói árak emelkedésének üteme.

Kilőtt a nyomorban tengődő ország GDP-je

Közel 18 százalékkal nőtt éves szinten 2022 első három negyedévében Venezuela GDP-je, miután nyolc évig totálisan a padlón volt az államilag irányított gazdaság. A venezuelai központi bank idén kezdte el következetesebben közzétenni az ország gazdasági adatait, miután három évig teljes titokban tartották egyebek között a bruttó hazai termék alakulását is. A szocialista kísérlet, csakúgy, mint bárhol a világon, komplett kudarcba fulladt, és a nyolc sovány esztendő alatt több mint hétmillió venezuelai menekült el.