Telekommunikáció

A Google 20 milliárd eurót utalt Bermudára

Mintegy 19,9 milliárd eurót utalt át bermudai bejegyzésű leányvállalatának 2017-ben a Google egy holland fedőcégén keresztül, így csökkentve az Egyesült Államokban és Európában fizetendő nyereség-, illetve forrásadóját – jelentette pénteken a nemzetközi sajtó.

A holland kereskedelmi kamarához decemberben benyújtott papírok tanúsága szerint a Google Netherlands Holdings BV-n keresztül átutalt összeg négymilliárd euróval magasabb volt, mint 2016-ban.

A cikkek szerint a Google a holland cégen keresztül juttatta az Egyesült Államokon kívül keletkezett bevételei egy részét a Google Ireland Holdingsnak, amelyet a Nagy-Britanniához tartozó, adóparadicsomként számon tartott Bermuda szigetcsoporton jegyeztek be, ahol nincsen nyereségadó.

Fotó: AFP

A Google anyavállalatának, az Alphabetnek ezen módszer segítségével az utóbbi több mint egy évtizedben sikerült egyszámjegyűre csökkentenie az Egyesült Államokon kívüli bevételei után fizetendő adója mértékét, ez nagyjából a negyede az egyébként Európában érvényes adókulcsoknak – írta több brüsszeli napilap.

A „dupla ír-holland szendvicsnek” nevezett módszer legális, azonban Írország az és az Egyesült Államok nyomására 2014-ben beleegyezett, hogy 2020-ig fokozatosan véget vet ennek a gyakorlatnak.

Minden adót megfizetünk a helyi jogszabályoknak megfelelően világszerte

– szögezte le az amerikai internetes óriáscég.

A Google anyavállalata, az Alphabet árfolyamának alakulása az elmúlt évben
Fotó: TradingView

„A Google más multinacionális vállalatokhoz hasonlóan a székhelyének számító országban fizeti meg társasági jövedelemadója legnagyobb részét. Az elmúlt tíz évben a tényleges globális adókulcsunk 26 százalék volt” – emelték ki a közleményben.

Felhagyhat hírszolgáltatásával a Google Európában

Több te­rületen is uniós szembeszéllel kell megküzdenie a Google-nak – írta korábban a Világgazdaság. Richard Gingras hírszolgáltatásért felelős alelnök ugyanis például arra hívta fel a figyelmet tavaly novemberben, hogy az amerikai cég leállítani kényszerül a Google News hírszolgáltatást Európában, ha az Európai Unió az eredeti tervek szerint bevezeti, hogy a hírmegosztó portáloknak licencdíjat kell fizetniük a felületükön megjelenített, átvett tartalmak után.

Újabb Google-szolgáltatástól vehetünk búcsút

A Google Talk, a Google Plus és a Hangouts után újabb szolgáltatás megszüntetését jelentette be tavaly december elején a technológiai óriás. December közepén pedig az is kiderült, hogy mire gugliztak rá a legtöbben a tavalyi évben: a világon a labdarúgó-világbajnokság, Magyarországon a választás vezette a keresési listákat.

 

internet adóoptimalizálás adózás Google
Kapcsolódó cikkek