Ukrajna egy 15-20 milliárd dolláros megállapodást akar kötni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) az év vége előtt, a háború sújtotta gazdaságának megerősítése érdekében

– mondta Kirillo Sevcsenko, az ország jegybankelnöke a Reutersnek. 

Az ország 2022-ben 35–45 százalékos gazdasági visszaeséssel néz szembe, és havi szinten mintegy 5 milliárd dolláros költségvetési hiánnyal kell megküzdenie, miközben erősen függ a nyugati partnereitől.

Sevcsenko londoni látogatásán beszélt arról, hogy reméli, heteken belül sikerül megállapodni a Bank of England vezetőivel az együttműködésről, de konkrét összeget nem említett. 

Soldiers of the Kraken Ukrainian special forces unit talk to a man at a destroyed bridge on the road near the village of Rus'ka Lozova, north of Kharkiv, on May 16, 2022. - Ukraine has said its troops have regained control of territory on the Russian border near the country's second-largest city of Kharkiv, which has been under constant fire since Moscow's invasion began. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)
Fotó: Dimitar Dilkoff / AFP

Kijev már korábban benyújtotta kérelmét az IMF-hez, azt remélve, hogy a 20 milliárd dolláros összeget két vagy három év alatt készenléti, vagy kiterjesztett alapkeret formájában lehívhatja. A valutaalap legutóbbi hitele 1,4 milliárd dollár volt, amelyet sürgősségi finanszírozási támogatásként számoltak el még márciusban. 

Az IMF mindig Ukrajna partnereként lépett fel a háború során

 – mondta Sevcsenko a hírügynökségnek. 

A jegybank vezetője szerint egy új programnak kell biztosítania intézkedéseket, amelyek elősegítik az ukrán gazdaság stabilizálását. Ez biztosíthatná a háború előtti állapotokhoz (rugalmas csereárfolyam, nincs limit a devizapiacon, csökken a nemteljesítő hitelek száma a bankszektorban, kiegyensúlyozott fiskális irányelv) való visszatérést. 

Korábban a VG megírta, hogy az ukrán állam két év halasztást kaphat kötvénykötelezettségei teljesítésére, a vállalatokkal szemben azonban korántsem ilyen türelmesek a befektetők. A február 24-én indult megszállás óta Ukrajna minden nemzetközi törlesztési kötelezettségét teljesítette, a szeptember 1-jén esedékes egymilliárd dolláros lejárat miatt azonban július 20-án kénytelen volt kétéves visszafizetési moratóriumot kezdeményezni. Az előzetes hírek szerint az államot finanszírozó befektetők nyitottak a tőke- és kamatfizetések átütemezésére, a határidő augusztus 9.