Hálás vagyok az önök barátságáért, segítségéért – búcsúzott a megbízatása lejártával hamarosan Ukrajnába hazautazó Ljubov Nepop, Ukrajna magyarországi nagykövete azon az utolsó eseményen, amelyet a nagykövetség az ő vezetésével szervezett.

 

Egyebek között arról beszélt, hogy a két ország közötti barátságot február 24., Ukrajna Oroszország általi megtámadása óta még jobban érezte, hiszen itt olyan emberekkel találkozott, akik segítettek. „Baráti országba, barátként jöttem, és barátként megyek is. Önöknek mindig van egy barátja, aki bárhol is van a világban, mindig szeretettel emlékezik vissza erre az országra, az emberekre, akik nem hagyták cserben az ukránokat a legnehezebb pillanatokban” – mondta.

Sorskönyv a Krímről 

A tegnap esti könyvbemutató amiatt is az utolsó esemény volt Ljubov Nepop nagyköveti megbízatása idején, mert a nagykövetség az idén nem rendez függetlenség napi fogadást az Ukrajnában folyó háború miatt. Ám – mint a nagykövet kijelentette – „még volt egy fontos dolgunk”. 

Ha nem ismerjük meg a jelenlegi ukrajnai helyzet kezdetét, akkor nem is tudunk neki véget vetni.

Szimbolikus jelentősége van annak, hogy a Sorskönyv a Krímről című kiadvány éppen a Krími Platform második csúcstalálkozója előtt, Magyarországon jelent meg” – emelte ki. Úgy véli, sokan talán el is felejtették, hogy a február 24. óta tartó háború lényegében 2014-ben kezdődött, és csak egyetlen oka volt, az orosz imperialisták étvágya. A magyar–ukrán együttműködésben készült, Sorskönyv a Krímről szerzői, Eperjesi Ildikó és Olekszandr Kacsura már írtak egy könyvet a kelet-ukrajnai helyzetről.

Ukrajna nagy árat fizet

Ljubov Nepop felidézte, hogy bár 2014-ben a Krím elcsatolása és a kelet-ukrajnai háború kezdete után sokan azt gondolták, hogy egy megállapodással békés úton megoldható a helyzet, kiderült, hogy Moszkvának nem megállapodásra van szüksége, hanem több időre, hogy felkészüljön a következő támadásra.

„Most is gyakran hallható, hogy bármilyen áron, de szülessen tűzszünet, kezdődjön béketárgyalás. De ez is csak azt jelenti, hogy újabb időt adjunk Oroszországnak a még jobb felkészülésre és a támadások folytatására. Ukrajna nagyon nagy árat fizet, de ez ár a szabadságunké, a függetlenségünké. 

Másképpen nem tudjuk megőrizni az államiságunkat, csak ha győzünk ebben a háborúban.

A győzelem számunkra a teljes, eredeti területi egység megteremtését jelenti” – jelentette ki a bő hét éven át Magyarországon szolgált Ljubov Nepop.