Mire a legbüszkébb a Matild Palace elmúlt két évéből?

Arra, hogy mi vagyunk Budapest legjobb szállodája! Jó, hogy a díjaknak köszönhetően ezt nemcsak én mondom, hanem mások is visszaigazolják – aki egy versenyben második, az valójában az első vesztes. Éppen ezért az a filozófiám, hogy bármit is teszel, a legjobbnak kell lenned. Fényes jövőt látok Budapesten, nagyon elégedettek vagyunk az eredményekkel.

Selim Ölmez: Budapest az egyik legjobb város, ahol valaha éltem.
Fotó: Matild Palace

Tehát a koronavírus okozta problémák ellenére megérte 2021 júniusában megnyitni a szállodát az UNESCO-világörökség részét képező épületben.

A Matild Palace egy jó üzlet, jó A világjárvány miatt a megtérülési idő valóban hosszabb lesz a 2016-ban előre jelzettnél, ez nyilvánvaló, mégis nyereséges a működése.

A megnyitás óta ez volt életem leghosszabb két éve,

egyedülálló kihívást jelentett a Covid megjelenése ellenére felújítani az épületet, majd megnyitni. A palota az elmúlt százhúsz évben sohasem volt szálloda, mindig a közösség használta, nem a városba látogatók – a legnagyobb sikerünk, hogy így is kapcsolatot tudtunk teremteni a fővárosiakkal.

„A helyi közösség megtapasztalhatja a világszínvonalú éttermi élményt”

Hány százalék a magyar vendégek aránya a hotelben, az étteremben, a kávézóban és a bárban?

A teljes év átlagában hatvan százalék, de ez szezonról szezonra változik: ha épp kisebb a turistaforgalom, akkor főképp a helyiek látogatják az éttermünket és a bárunkat, így akár hetvenöt százalék is lehet az arányuk. Ez egy szálloda, de néha egyébként azt érzem, hogy valójában inkább egy étteremben dolgozom.

A Spago by Wolfgang Puck a Michelin Guide által ajánlott éttermek közé tartozik.
Fotó: Matild Palace

Cél a hazai vendégek számának növelése?

Igen, számunkra ez nagyon fontos, a Spago by Wolfgang Puck éttermünkben például sok a magyar törzsvendég. A helyi közösség megtapasztalhatja a világszínvonalú éttermi élményt – hiszen Wolfgang Puck az egyik legnagyobb név ezen a területen –, nem kell többé Párizsba, Londonba vagy Los Angelesbe utaznia.

Az Oscar-gála magyar séfje elmondta, mi a baj a hazai hússal

Hiába szeretnének több magyar alapanyagot használni, nincs elegendő belőle és a minősége sem kiegyensúlyozott – mondta a Világgazdaságnak Szántó István, a budapesti Matild Palotában működő Spago by Wolfgang Puck séfje. A Michelin Guide-ban is megtalálható étterem megújította az étlapot, ám nem az miatt, hanem a változatosság kedvéért. Az Oscar-gálán is főző séf nem vágyik a nyilvánosságra, de tudja, a megjelenés is szükséges ahhoz, hogy fennmaradjon a vendéglátás porondján.

Küzdenek a munkaerőhiánnyal?

Vannak munkatársaink Magyarország mellett Törökországból, Franciaországból, Olaszországból, közös bennük, hogy nemzetközi tapasztalattal rendelkeznek, dolgoztak például Bécsben, Londonban, Miamiban, Los Angelesben is. Bár helyben szolgáltatunk, globálisan gondolkozunk, mert a világ legnagyobb szállodaüzemeltető szervezetének, a Marriott Internationalnek a része vagyunk. A nyolcezer hotel mindegyikének megvan a maga tapasztalata, és ezeket folyamatosan megosztjuk egymással.

„Mind-mind hihetetlen település, olyanok, mint az álom, mégsem beszélünk róluk eleget”

Melyek a legfontosabb tervek a következő időszakra?

A mi iparágunkban általában öt-tízéves terveket készítenek, a miénk viszont a következő húsz évre szól. Az egyik legfontosabb, hogy a válsághelyzetben képesek legyünk rugalmas döntéseket hozni, hiszen tudjuk, hogy várnak ránk ezek a válságok, de azt nem, hogy milyenek lesznek. Ilyen lehet az éghajlatváltozás.

De szóltak-e bármelyikünknek arról, hogy a szomszédban kitör a háború?

Meglepetés volt a pandémia, az is, és bár remélhetőleg nem jön hasonlóan súlyos helyzet, a vendéglátóipart szinte bármi érintheti.

Építenek még luxusszállodát Budapesten?

Ki tudja? Talán igen! Mindig figyeljük, mi történik a piacon, készen állunk a további befektetésekre. Megvizsgáljuk a vendéglátó üzletágunk bővítésének lehetőségeit, hiszen Wolfgangnak hatalmas tapasztalata van a catering területén. Az Egyesült Államokban például a repülőtereken is üzemeltet vendéglátóipari egységet, szóval lehet, hogy egy napon a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, Európa szívében is megjelenünk a brandjével.

A legendás palotában működött először lift Budapest történetében.
Fotó: Matild Palace

Miben látja a legnagyobb potenciált?

Budapest az egyik legjobb város, ahol valaha éltem, négy éve vagyok itt, és remélem, még sokáig maradhatok.

Amikor az Egyesült Államokból életükben először érkeznek Budapestre a vendégeim, azt mondják, nem is tudták, hogy ez ilyen gyönyörű hely.

Természetesen a kormányzati szervek népszerűsítik a várost, de van még mit tenni. Én Isztambulból származom, és az a város elszívja az energiát: ha öt napot eltöltünk ott, újabb öt napra van szükség a regenerálódáshoz. Budapestben viszont erőlködés nélkül gyönyörködhetünk. Ráadásul Magyarország nem csak Budapest belvárosáról szól: Tokaj, Mád, Villány, Hévíz, Etyek, mind-mind hihetetlen település, olyanok, mint az álom, mégsem beszélünk róluk eleget.

„Mi vagyunk a legjobb szálloda Budapesten, de ez nem elég”

A szomszédban dúló háború befolyásolja a mindennapokat?

Nem ez az első eset, hogy szembe kell néznem egy válsággal. Törökországban számos kihívás volt és van, gazdasági válság, infláció, terrorizmus, biztonsági és politikai kérdések. Éppen Dubajban dolgoztam a 2008-as pénzügyi válság idején, amikor néhány nap alatt minden megváltozott. Ha befektetőkkel találkozunk, sokan teszik fel a kérdést, hogy biztonságos-e a város.

A legfontosabb feladatunk, hogy biztosítsuk őket arról: Budapest rendben van.

Nincs kristálygömböm az év hátralévő részére, de sok pozitív tényezőt tudok felsorolni Budapesttel kapcsolatban, az egy szobára jutó bevétel például nagyon közel van Bécshez, ami jó jel. A város nem száz százalékban foglalt, ez szintén esélyt, motivációt jelent a jövőre nézve.

Mit kell tennie ahhoz egy luxusszállodának, hogy megtartsa vendégeit ebben a bonyolult gazdasági környezetben?

Amikor egy új projektet kezdek, nem a marketing vagy az értékesítési terv az első, hanem a látogatói élmény. Mit szeretnénk, mit éljenek át velünk a vendégeink, melyek lesznek a legemlékezetesebb pillanatok? Fontos, hogy ennek az élménynek egyedinek kell lennie a városhoz, a hely DNS-éhez igazodva. Ebben az épületben például lehetetlen figyelmen kívül hagyni a múltat, a történetét. Itt működött például a Belvárosi Kávéház és a város első liftje is. Mi vagyunk a legjobb szálloda Budapesten, de ez nem elég – miért ne lehetnénk a legjobbak Európában? És ha ezt elérjük, miért ne lehetnénk a legjobbak a világon? Számomra a legkedvesebb szálloda a párizsi Plaza Athénée. Csodálom az épület történetét, az ételeket és italokat Alain Ducasse-szal, a teraszokat. Ez a szállodaipar ikonikus helyszíne, nem kérdés. Remélem, hogy egy napon a Matild Palace is ilyen ikon lesz.