A Külgazdasági és Külügyminisztérium a VG érdeklődésére megerősítette:

a magyar kormány vallásszabadsági okokból nem támogatja Kirill pátriárka szankcionálását.

A tárca hangsúlyozta, Magyarországon a vallásszabadság elvi kérdés, így ellenzi azt a megközelítést, hogy egymás vallási vezetőit szankciós listákra helyezzék.

A magyar álláspont egy pillanatig sem változott és mindvégig tudott volt

– szögezte le a Külgazdasági és Külügyminisztérium.

8186328 08.05.2022 Russian Orthodox Patriarch Kirill conducts a service at the Resurrection of Christ Cathedral, the main Orthodox cathedral serving the Russian Armed Forces, near Kubinka, Moscow region, Russia. Ramil Sitdikov / Sputnik (Photo by Ramil Sitdikov / Sputnik / Sputnik via AFP)
Fotó: Ramil Sitdikov / Sputnik via AFP

A kérdéseinket azt követően küldtük el, hogy többek között az AFP és a Reuters is arról írt diplomataforrásokra hivatkozva, hogy Magyarország annak ellenére nem fogadja el az Oroszországgal szembeni hatodik szankciós csomagot, hogy az olajembargónál kivételezett ország lett – azt a legtöbb beszámoló persze kihagyja, hogy nem egyedül, Csehország, Szlovákia és Olaszország is kapott kedvezményt. A Politico arról ír, az uniós diplomatákat meglepte a magyar álláspont, ami azért furcsa, mert

Orbán Viktor már május elején hangsúlyozta, Magyarország nem fogja támogatni, hogy egyházi méltóságokat tegyenek fel szankciós listára,

hiszen ez érintené a magyarországi közösségek vallásszabadságának kérdését is, ami „szent és sérthetetlen”.

Orbán Viktor miniszterelnök szerint Magyarország véleménye Kirill orosz pátriárka esetleges uniós szankcionálásával kapcsolatosan régóta jól ismert, és az EU-csúcson senki nem emelt szót a magyar álláspont ellen. A kormányfő nyilatkozatát sajtófőnöke, Havasi Bertalan juttatta el az MTI-nek; eszerint Magyarország természetesen betartja azt a megállapodást, amit az Európai Tanács ülésén az EU állam- és kormányfői kötöttek egymással; ezek a döntések mindenkire kötelezőek.

Orbán Viktor hozzátette: Magyarország álláspontja Kirill pátriárka esetleges szankcionálásával kapcsolatosan régóta jól ismert az uniós partnerek előtt, az EU-nagykövetek egyeztető fórumán, a COREPER-en az elmúlt hetekben több alkalommal kifejtették.  Az Európai Tanács hétfő-keddi rendkívüli ülésén senki nem emelt szót a magyar álláspont ellen - zárta nyilatkozatát Orbán Viktor.